EUROLEAGUE

Ζενίτ- Μπαρτσελόνα 70-78: Προβάδισμα ξανά!

Η Μπαρτσελόνα έκανε το break στην Αγία Πετρούπολη, επικράτησε 78-70 της Ζενίτ και προηγείται με 2-1 στη σειρά των PlayOffs της Euroleague.

Ζενίτ- Μπαρτσελόνα
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε ξανά με το μέρος της το πλεονέκτημα έδρας. Ο τέταρτος αγώνας έχει προγραμματιστεί γα την Μεγάλη Παρασκευή (30/4-20:00). Με νίκη της Ζενίτ η σειρά θα επιστρέψει για τον 5ο και τελικό αγώνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» της Βαρκελώνης την Τρίτη του Πάσχα (4/5-22:00). Με νίκη της Μπαρτσελόνα, όλα τελειώνουν. Οι Καταλανοί παίρνουν το εισιτήριο για το φάιναλ φορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (16-16) ενώ στο 23’30’’ η Ζενίτ έκανε μια πρώτη απόπειρα να ξεφύγει όταν και προηγήθηκε 25-19 και ένα λεπτό αργότερα 28-21. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-3 όταν και προηγήθηκαν 34-31 με 19’’ να απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου.

Το πρώτο εικοσάλεπτο βρήκε την Μπαρτσελόνα στο 34-33 ενώ στο 25’ ξέφυγε με 48-40 και στο 27’ με 52-42. Πλέον είχε γίνει το «αφεντικό» της αναμέτρησης  αν και η Ζενίτ μείωσε σε 55-51 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμα περισσότερο (54-55) αλλά ένα σερί 7-0 της Μπαρτσελόνα που την έφερε στο 66-58 της έδωσε νέο αέρα. Η Ζενίτ προσπάθησε, μείωσε σε 70-66 αλλά η άμυνα της Μπαρτσελόνα λειτούργησε καλά και την οδήγησε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-34, 51-55, 70-78

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Ρίβερς 8, Ζακχάροφ, Πάνγκος 10, Χόλινς 1, Τόμας 10, Μπάρον 19, Κβοστόβ, Πούσκοβ, Ζούμπκοβ, Πόιθρες 14, Μπλακ 8
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 22, Χάνγκα 6, Μπολμαρό, Σμιτς, Γκασόλ 2, Οριόλα, Αμπρίνες 1, Χίγκινς 16, Μαρτίνεθ, Κούριτς 13, Μίροτιτς 11, Καλάθης 7