ΜΠΑΣΚΕΤ

Η ΑΕΚ «καθάρισε» την Στσέτσιν και βρίσκεται «αγκαλιά» με την απευθείας πρόκριση στους 16 του BCL

Επιβλητική ΑΕΚ, πέτυχε τη νίκη με 86-64 επί της Στσέτσιν και έκανε το 4 στα 4 στο Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ πήρε μία ακόμα σημαντική νίκη επικρατώντας της Στσέτσιν με 86-64 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, διατηρώντας το απόλυτο των νικών και παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση. Ήδη, εξασφάλισε τη 2η θέση που οδηγεί στο play-in, θέλοντας ακόμα μία νίκη για την απευθείας πρόκριση στους 16.

Αρκετοί και διαφορετικοί ήταν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, με τον Τιλμαν να ολοκληρώνει το ματς με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κουζμίνσκας ακολούθησε με 14 και τρία ριμπάουντ.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ, με τον Καμπενγκέλε να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στα πρώτα λεπτά. Χαρακτηριστικό είναι πως είχε επτά από τους 17 πόντους της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 17-16.

Αρκετά ήταν τα λάθη στη 2η περίοδο, με την ΑΕΚ στα πρώτα 15 λεπτά να έχει 1/9 τρίποντα, ωστόσο ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου πάτησε «γκάζι», διευρύνοντας τη διαφορά στο +10 (36-26).

Στην ανάπαυλα ο Καμπενγκέλε είχει 9 πόντους, ο Ραντλ 8 και ο Τίλμαν 6 για τους γηπεδούχους.

Η Στσέτσιν έτρεξε ένα σερί 10-0 και κατάφερε να πλησιάσει στο -3 (43-40), καταφέρνοντας λίγο αργότερα να φέρει στα ίσια το ματς (47-47). Ωστόσο, οι παίκτες του Πλάθα είχαν απάντηση και μάλιστα ηχηρή, κάνοντας ένα σερί 12-0 και παίρνοντας βαθιά «ανάσα» με το σκορ να φτάνει στο 61-48 δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Οι Πολωνοί φάνηκε πως έμειναν από δυνάμεις και η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, προσφέροντας μάλιστα και θέαμα με εντυπωσιακά καρφώματα. Έτσι, πήρε ακόμα μία σημαντική νίκη με σκορ 86-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64