ΗΡΑΚΛΗΣ BC

Λέιντεν- Ηρακλής 71-63: Ήττα στην Ολλανδία

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε νικητής από την Ολλανδία και γνώρισε την ήττα από την Λέιντεν (71-63) στην πρώτη αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Ηρακλής
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Ο Ηρακλής μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου ήταν κοντά στο σκορ, αλλά έμειναν άποντοι στα τελευταία λεπτά και η Λέιντεν πήρε το προβάδισμα που το μετουσίωσε σε νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά η επιθετική ανομβρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που στοίχισε για τους Θεσσαλονικείς.

Πρώτος σκόρερ για τον Γηραιό ήταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 13 πόντους και ακολούθησαν οι Ντάγκλας και Γούλιρτζ που σημείωσαν από 11 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 37-38, 53-51, 71-63

ΛΕΙΝΤΕΝ (Χάμινκ): Ντε Γιονγκ 8, Μίντγκααρντ 17, Μικαλάουσκας 10, Βαν Μπρι 10, Βέρβερς 2, Μπούβκνεχτ 5. Νταν 11, Τουμπούτις 8

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης 13, Ντάνιελς 1, Ντάγκλας 11, Παπαδάκης 5,  Τέρνερ 6, Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου 6, Λίντς 10, Τέιλορ, Γούλριτζ 11