ΜΠΑΣΚΕΤ

Καταιγιστικό Περιστέρι – Διέλυσε τον ΠΑΟΚ που έβαλε μόλις 35 πόντους!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρησης της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League κόντρα στον ΠΑΟΚ το Περιστέρι.

Όρθιο στη μάχη της τετράδας παραμένει το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 71-35 του ΠΑΟΚ για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας από τον πρώτο γύρο.

Με 21 ασίστ και πρώτο σκόρερ τον Ζερμέιν Λοβ που σημείωσε 19 πόντους, το Περιστέρι έφτασε στην όγδοη νίκη στη πρωτάθλημα. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ είχε 0/17 τρίποντα, 17 λάθη, μόλις τρεις ασίστ ενώ στερήθηκε από νωρίς του Λαβρίνας Μπελιάουσκας που αποχώρησε τραυματίας.

Το Περιστέρι ξεκινώντας από την άμυνα κατάφερε να βάλει δύσκολα στον ΠΑΟΚ mateco καθώς περιόρισε τη δημιουργία των φιλοξενούμενων. Σε συνδυασμό με τις σωστές επιλογές στην επίθεση οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-9 στο 9’ βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα το Περιστέρι να προηγηθεί με 17 πόντους διαφορά (28-11) στο 12’, έπειτα από
τρίποντο του Νίκου Χουγκάζ.

Το επιμέρους σκορ των γηπεδούχων έφτασε στο 13-4 (35-15), μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά των δύο ομάδων γινόταν αισθητή όσο περνούσε η ώρα παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Φώτης Τακιανός άλλαζε την προσέγγιση στην άμυνα, ωστόσο με το καλάθι του Λοβ (15 πόντους στο πρώτο μέρος) στην εκπνοή το Περιστέρι bwin πήγε στο ημίχρονο με το προβάδισμα 46-24.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο αφού συνεχίστηκε το επιθετικό πρόβλημα του ΠΑΟΚ mateco, με συνέπεια να μην μπορεί να μειώσει. Με τρίποντο του Κασελάκη το Περιστέρι ολοκλήρωσε σερί 11-0 μέχρι το 27’ ανεβάζοντας τη διαφορά στους 33 (57-24).
Το υπόλοιπο του αγώνα μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία από τη στιγμή που η απόσταση των δύο ομάδων δε μειωνόταν με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν τις καλές εμφανίσεις και τους Θεσσαλονικείς να στρέφονται στο σημαντικό ματς με την Τόφας.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 46-24, 61-28, 71-35.