ΜΠΑΣΚΕΤ

Με «όπλο» την άμυνά του και σούπερ Χάρελ ο Άρης νίκησε τη Λιετκαμπέλις και παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης

Ο Άρης παραμένει «ζωντανός» στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του EuroCup.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Άρης κόντρα στην Λιετκαμπέλις με 69-60 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Eurocup και παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης.

Ο Χάρελ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας το ματς με 18 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ, παίζοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στη νίκη των «κιτρινόμαυρων» που πλέον έχουν ρεκόρ 4Ν-7Η.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ, με τη διαφορά στο σκορ να παραμένει μικρή. Οι γηπεδούχοι λειτουργούσαν σωστά στην επίθεση, ωστόσο δεν έκαναν το ίδιο στα αμυντικά τους καθήκοντα. Το 18-16 ήταν το επιμέρους σκορ, με τον Γκάλινατ να έχει έξι πόντους.

Η είσοδος του Χάρελ άλλαξε την εικόνα των «κιτρινόμαυρων» που έχτισαν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου διαφορά οκτώ πόντων (24-16). Οι παίκτες του Καστρίτη συνέχισαν να «χτίζουν» πάνω σε αυτή τη διαφορά και με το επιμέρους 17-8 ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με σκορ 35-24.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να φτάσουν στο -3 (37-34) σε μόλις τέσσερα λεπτά αγωνιστικού χρόνου. Οι Λιθουανοί βρήκαν τον τρόπο τους στα ριμπάουντ και επέστρεψαν στο ματς δέκα λεπτά πριν το φινάλε, με το σκορ να είναι στο 47-44.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του δεκαλέπτου ήταν πως ο Άρης δέχτηκε 20 πόντους, ενώ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα είχε δεχτεί συνολικά 24.

Με δύο σερί τρίποντα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο -1 (51-50), ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος κατάφεραν την ανατροπή (56-57). Ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν «γκάζι», ο Βασίλης Τολιόπουλος δεν αστόχησε σε κρίσιμες βολές και οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τη νίκη με σκορ 69-60.

Τα δεκάλεπτα:18-16, 35-24, 47-44, 69-60

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με «όπλο» την άμυνά του και σούπερ Χάρελ ο Άρης νίκησε τη Λιετκαμπέλις και παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.