ΜΠΑΣΚΕΤ

Μεγάλη νίκη ο Προμηθέας Πάτρας στο «θρίλερ» με τη Ρίτας και 2/2 στο BCL

Διατηρεί το απόλυτο στο Basketball Champions League o Προμηθέας Πάτρας.

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε σημαντική νίκη κόντρα στη Ρίτας με σκορ 78-76 και έκανε το δύο στα δύο στο Basketball Champions League.

Ο Άντονι Κάουαν ήταν κορυφαίος και καθοριστικό στο τελευταίο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 19 πόντους και μοιράζοντας τρεις ασίστ. Από κοντά και ο Χρυσικόπουλος που σημείωσε 15 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα μικρό σερί 0-7 (4-11) και τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα δικό τους 12-0 κάνοντας το 16-11. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς να είναι μπροστά με 18-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο 2ο δεκάλεπτο, με αρκετά λάθη και χαμηλά ποσοστά ευστοχίας από τους παίκτες των δύο ομάδων. Οι Λιθουανοί κατάφεραν να φέρουν στα ίσια το σκορ (37-37), με το επιμέρους 19-22.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-5 από τους παίκτες της Ρίτας, με τους Πατρινούς να βρίσκουν απάντηση με τρίποντο του Χρυσικόπουλου και με βολές του Ετσενικε έφεραν ξανά στα ίσια το ματς. Ο Κολομβιανός κρατούσε κοντά στο σκορ την ομάδα του και το ματς πήγε στην τέταρτη περίοδο με τον πίνακα να γράφει 56-58.

Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Κάουαν μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ στο τελευταίο δεκάλεπτο και φάνηκε πως θα «καθαρίσουν» το παιχνίδι, αφού τρία λεπτά πριν το φινάλε βρίσκονταν μπροστά με +6 (70-64). Ωστόσο στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε θρίλερ με τους Λιθουανούς όχι μόνο να μαζεύουν τη διαφορά, αλλά να περνούν και μπροστά στο σκορ με 70-73.

Οι παίκτες του Προμηθέα ευστόχησαν στις βολές που τους δόθηκαν στο τελευταίο λεπτό και πήραν μεγάλη νίκη με 78-76.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μεγάλη νίκη ο Προμηθέας Πάτρας στο «θρίλερ» με τη Ρίτας και 2/2 στο BCL», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.