ΜΠΑΣΚΕΤ

Μιλγουόκι Μπακς: Νίκησαν το Ντάλας με καλάθι του Λόπεζ – «Πήρε φωτιά» στο 4ο δεκάλεπτο ο Γιάννης (vid)

Μεγάλο ματς στο Ντάλας, με το Μιλγουόκι να παίρνει τη νίκη χάρη σε καλάθι του Μπρουκ Λόπεζ 7,1 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. «Εγκλωβισμένος» για 3 περιόδους ο Γιάννης, πέτυχε 15 πόντους στην 4η, αλλά αποβλήθηκε με 6 φάουλ.

Ντάλας Μάβερικς – Μιλγουόκι Μπακς 105-106: Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 12 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο (78-66), όμως με εντυπωσιακό, επιμέρους σκορ 33-21 στο 4ο πήρε μια σπουδαία νίκη.

Ο Μπρουκ Λόπεζ με alley oop, από επαναφορά του Τζορτζ Χιλ από την πλάγια γραμμή, ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, στα 7,1 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση οι Μάβερικς, είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, όμως ο Ντόντσιτς αστόχησε στο μακρινό σουτ που επιχείρησε.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 28 πόντους (10/20 σουτ, 7/10 βολές), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, όμως υπέπεσε και σε 7 λάθη. Οπως είπαμε για περίπου 36 λεπτά δεν ήταν καλός, και είναι χαρακτηριστικό ότι στο ημίχρονο είχε μόλις 5 πόντους με 2/11 σουτ.

Στο τελευταίο όμως δωδεκάλεπτο ο Greek Freak «πήρε μπρος» και με 15 πόντους συνέβαλλε σημαντικά στην επιστροφή της ομάδας του στη διεκδίκηση της νίκης. Εν τέλει περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης χρεώθηκε με το 6ο φάουλ και είδε το υπόλοιπο του ματς από τον πάγκο.

Ακόμη και έτσι οι Μπακς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο NBA στο 19-6 (8-2 στα τελευταία 10 παιχνίδια), την ώρα που το Ντάλα έπεσε στο 13-12 (4-6 στα τελευταία 10 ματς).

Για τους νικητές, τους 28 πόντους του Αντετοκούνμπο ακολούθησε ο Μίντλετον με 19 πόντους (3ριμπ., 5ασ.), ο Χόλιντεϊ είχε 17 (7ριμπ., 6ασ.) και ο Άλεν 12 με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Δεν αγωνίστηκε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Από τους ηττημένους ο Λούκα Ντόντσιτς μέτρησε 33 πόντους (13/28 σουτ, 3/11 τριπ.) με 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ συν δύο κλεψίματα. Πάντως δεν είχε μεγάλη βοήθεια από τους συμπαίκτες του, με τους Ντινγουίντι να έχει 15 και τον Γουντ 14.

Ντάλας Μάβερικς – Μιλγουόκι Μπακς 105-106

Τα δωδεκάλεπτα: 33-32, 48-52, 84-73, 105-106

Αναλυτικά το φύλλο αγώνα εδώ

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Τζέισον Κιντ): Φίνι-Σμιθ 5 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 8 (2/7 τρίποντα), Πάουελ 9, Ντίνγουιντι 15 (5/13 σουτ, 2/6 τρίποντα), Ντόντσιτς 33 (3/11 τρίποντα, 4/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κλέμπερ 8 (2), Γουντ 14 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπούλοκ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκριν 8.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 28 (10/20 σουτ, 1 τρίποντο, 7/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 λάθη), Μίντλετον 19 (6/17 σουτ, 2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόπεζ 4 (6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άλεν 12 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 10 (8 ριμπάουντ), Χιλ 6 (2), Κάρτερ 2, Κόνατον 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μιλγουόκι Μπακς: Νίκησαν το Ντάλας με καλάθι του Λόπεζ – «Πήρε φωτιά» στο 4ο δεκάλεπτο ο Γιάννης (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.