NBA

Μπακς- Μάτζικ 121-106: Τριαντάρα ο Γιάννης στο 3-1 (Vid)

Για τρία 12λεπτα οι Μπακς αισθάνονταν μεγάλη πίεση από το Ορλάντο. Όταν στην τελευταία περίοδο «ξύπνησε» ο Μίντλετον όλα τελείωσαν σε 3 λεπτά

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Για τρία 12λεπτα, οι Μπακς αισθάνονταν μεγάλη πίεση από το Ορλάντο. Όταν όμως στην τελευταία περίοδο «ξύπνησε» ο Μίντλετον και μπήκε στην επιθετική εξίσωση, όλα τελείωσαν!

Οι Μπακς επικράτησαν 121-106 του Ορλάντο. Έκαναν το 3-1 κι απέχουν μόλις μια νίκη από την πρόκριση στα ημιτελικά της ανατολικής περιφέρειας. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μια ακόμα εκπληκτική εμφάνιση με 31 πόντους- 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Το Game-5 έχει προγραμματιστεί για τις 23:00 (ώρα Ελλάδας) της Τετάρτης (26/8).

Το Ορλάντο απειλούσε τους Μπακς μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου. Το Μιλγουόκι προηγήθηκε 84-81 και όλα έδειχναν ότι πηγαίναμε για… μεγάλο ματς. Δεν ήταν, όμως έτσι.

Η «αφύπνιση» του Κρις Μίντλετον που πέτυχε 8 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου (είχε μόλις τρεις μέχρι τότε), άλλαξε τη μορφή του αγώνα. Μέσα σε τρία λεπτά, οι Μπακς έτρεξαν ένα σερί 15-2 και ξέφυγαν με 99-83. Εκεί όλα τελείωσαν. Μέσα σε ένα τρίλεπτο, ο Γιάννης και η παρέα του, καθάρισαν τον αγώνα.

Κοιτάξτε τι έκανε ο… αφιονισμένος

Ο Μίντλετον συνέχιζε να… βάζει και να μη σταματάει. Με τον 13ο πόντο του στην τελευταία περίοδο έδωσε στους Μπακς το μεγαλύτερο προβάδισμα στο παιχνίδι (104-86).

Το Ορλάντο προσπάθησε με δύο τρίποντα από Ρος και Βούτσεβιτς να ξαναμπεί στο παιχνίδι (104-92).

Κι έκανε ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια όταν με 2/2 τρίποντα από τον ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ Βούτσεβιτς μείωσε σε 107-100. Ο Γιάννης ήταν στον πάγκο… Απέμεναν 4’34” για το τέλος.

Ο Γιάννης επανήλθε. Το Ορλάντο δεν μπορούσε να αντέξει περισσότερο. Η διαφορά ξαναπήγε σε διψήφιο αριθμό και όλα τελείωσαν.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 21 (18 στην τελευταία περίοδο), Αντετοκούνμπο 31 (15 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μ.Λόπεζ 10, Μάθιους 12, Μπλέντσο 6, Ουίλιαμς 8, ΝτιΒιτσέντζο 5, Χιλ 9, Ιλιασόβα 5, Κόνατον 4, Κόρβερ 10.

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ: Ένις 6, Κλαρκ 12, Βούτσεβιτς 31 (10ρ), Φουρνιέ 12, Φουλτζ 15, Μπιρτς 5, Ιβούντου, Ρος 19, Όγκουστιν 6