NBA

Επικό ματς: Οι Γουόριορς πήραν τη νίκη από τον υπεράνθρωπο ΛεΜπρόν (vid)

Να ‘χα χίλια μάτια, αυτό το ματς να βλέπω… Τι και εάν είναι πολλοί αυτοί που λένε ότι καλό θα είναι να δούμε κάποια στιγμή κάποια άλλη ομάδα να διεκδικεί τον τίτλο, εκτός των Καβαλίερς και Γουόριορς που έχουν πλέον γίνει το «κατεστημένο» στους τελικούς του NBA. Το απόλυτο… ζευγάρι της τετραετίας μας χάρισε ένα...

Να ‘χα χίλια μάτια, αυτό το ματς να βλέπω…

Το απόλυτο… ζευγάρι της τετραετίας μας χάρισε ένα συναρπαστικό ματς που έληξε στην παράταση με 124-114 για τους Καβαλίερς (κανονική διάρκεια 107-107), παρά την εξαιρετική παρουσία του ΛεΜπρόν Τζέιμς, που έκανε ρεκόρ καριέρας με… 51 πόντους και πέτυχε την 5η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών.

Μοιραίος παίκτης για τους «Καβς» ο Τζέι Αρ Σμιθ, που σπατάλησε τα τελευταία 4,7 δευτερόλεπτα του αγώνα, αφού πάνω στην ένταση του ματς, είχε την εντύπωση ότι η ομάδα του είναι μπροστά στο σκορ και δεν εκδήλωσε επίθεση μετά το ριμπάουντ από χαμένη βολή του Χιλ.

Να σημειωθεί ότι το ματς κινδύνευσε να αμαυρωθεί λίγο πριν τη λήξη, μετά από μια παρεξήγηση μεταξύ Ντρειμόντ Γκριν και Τριστάν Τόμπσον, που παραλίγο να προκαλέσει γενική σύρραξη.

Οι Γουόριορς εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι αντίπαλοι τους ξέμειναν από δυνάμεις στην παράταση και έκαναν το 1-0 στη σειρά των αγώνων. Κορυφαίος για τους νικητές ο Στεφ Κάρι (29 πόντοι, 9 ασίστ), από κοντά και ο Ντουράντ (26 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Κλέι Τόμπσον, που «φόρτωσε» το καλάθι των Καβαλίερς με 24 πόντους.

Για τους Καβαλίερς τα πάντα ξεκινάνε και τελειώνουν σε ένα όνομα… ΛεΜπρόν Τζέιμς. Ο «Βασιλιάς» στις λεπτομέρειες δεν κατέγραψε triple-double, με 51 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από εκεί και πέρα ο «διπλός» Κέβιν Λοβ σκόραρε 21 πόντους και κατέβασε 13 ριμπάουντ.

Η σειρά παραμένει στο Κίβελαντ, όπου τα ξημερώματα της Δευτέρας οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν και πάλι τα «ξίφη» τους.

Δείτε τα highlight του αγώνα:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Επικό ματς: Οι Γουόριορς πήραν τη νίκη από τον υπεράνθρωπο ΛεΜπρόν (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.