NBA

Ηχηρή απάντηση με 30άρα οι Καβαλίερς (vid)

Νίκησαν τους Σέλτικς 116-86, μείωσαν σε 2-1

Η νίκη ήταν επιτακτική κι αυτή τη φορά οι Καβαλίερς, επιστρέφοντας στο σπίτι τους, έδειξαν την ισχύ τους. Κυριαρχώντας από τα πρώτα δευτερόλεπτα, νίκησαν τους Μπόστον Σέλτικς με 116-86 στο Κλίβελαντ και μείωσαν σε 2-1 στους τελικούς της Ανατολής.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς, ηγήθηκε των Καβαλίερς, χωρίς η αλήθεια είναι ο «βασιλιάς» να πατήσει ιδιαίτερα το γκάζι. Σε 37:30 λεπτά συμμετοχής είχε 27 πόντους, 12 ασίστ και πέντε ριμπάουντ.

Σε σχέση με τους δύο πρώτους τελικούς, οι «Καβς» είχαν πλουραλισμό, πήραν σκορ από 11 παίκτες και οι έξι από αυτούς είχαν πάνω από 10 πόντους, με τον Κέβιν Λοβ να σημειώνει το δικό του double double (13π., 14.ριμπ).

Με τον Λεμπρόν Τζέιμς να σημειώνει 12 πόντους, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από το πρώτο 12λεπτο, φθάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +15 (32-17).

Οι Σέλτικς δεν αντέδρασαν ποτέ, οι Καβαλίερς έφθασαν για πρώτη φορά στο +20 (52-32) στο 20ό λεπτό και κάπως έτσι κύλησε ο αγώνας μέχρι το τέλος.

Οι Σέλτικς από ένα σημείο και μετά, άρχισαν να σκέφτονται τη νέα τους επίσκεψη στο Κλίβελαντ, απλά να σημειώσουμε την παρουσία των Τζέισον Τέιτουμ (18π.) και Τέρι Ρόζιερ (13π.).

Τα δωδεκάλεπτα: 32-17, 61-41, 87-63, 116-86

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ηχηρή απάντηση με 30άρα οι Καβαλίερς (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.