NBA

NBA Αποτελέσματα: Αδιανόητος εξευτελισμός των Γουόριορς – Νίκησαν και τους Σανς οι Θάντερ!

Μία ιστορική βραδιά στο NBA, με τους Γουόριορς θα δέχονται μία ήττα που θα κάνουν χρόνια να την ξεχάσουν.

Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Χαοτική βραδιά είχαμε στο NBA, εκεί που οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς εξευτελίστηκαν από τους Μπόστον Σέλτικς, χάνοντας 140-88.

Πραγματικά η αναμέτρηση ήταν σα να αγωνίζονται παιδιά με ενήλικες, με την ομάδα της Βοστώνης να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο παρκέ.

Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν ο κορυφαίος με 27 πόντους με 5 τελικές πάσες, ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν και αυτός πολύ καλός με 29 πόντους.

Πολύ χρόνο συμμετοχής πήραν και οι παίκτες του πάγκου, με τον Πρίτσαρντ να έχει 19 πόντους, με 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Για τους απογοητευτικούς «πολεμιστές» που στο ημίχρονο ήταν πίσω 82-38, ο Στεφ Κάρι αγωνίστηκε μόλις για 16 λεπτά έχοντας 4 πόντους κάνοντας τη χειρότερη ήττα της καριέρας του, ενώ ο Κλέι Τόμπσον με 12 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους.

Ο Στιβ Κερ αποφάσισε να τους αποσύρει νωρίς, όταν είδε ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση για να επιστρέψει η ομάδα του.

Σε ένα πιο ανταγωνιστικό αγώνα στη βραδιά, η νεανική ομάδα των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ νίκησε και τους Φοίνιξ Σανς με 118-110.

Παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ και έχοντας σε φανταστική κατάσταση τον Γκίλτζεους-Αλεξάντερ, που σταμάτησε στους 35 πόντους με 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ, οι Θάντερ έστειλαν το δικό τους μήνυμα.

Από κει και πέρα, ο Τζέιλεν Γουίλιαμς είχε 22 πόντους, και ο Τσετ Χόλμγκρεν πρόσθεσε ακόμα 14 με 8 ριμπάουντ.

Τρομερό ματς για τους Σανς έκανε ο Γιουσούφ Νούρκιτς, που κατέβασε 31(!) ριμπάουντ, ενώ είχε και 14 πόντους, ωστόσο τη μεγαλύτερη διαφορά στην επίθεση την έκανε ο Μπίελ έχοντας 31 σε 33 λεπτά συμμετοχής.

NBA: Αναλυτικά τα αποτελέσματα!

Φιλαντέλφια Σίξερς – Ντάλας Μάβερικς 120-116

Λος Άντζελες Κλίπερς – Μινεσότα Τίμπεργουλβς 89-88

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Μπόστον Σέλτικς 88-140

Σάρλοτ Χόρνετς – Τορόντο Ράπτορς 106-111

Ντιτρόιτ Πίστονς – Ορλάντο Μάτζικ 91-113

Ιντιάνα Πέισερς – Σαν Αντόνιο Σπερς 105-117

Νιου Υορκ Νικς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 107-98