NBA

NBA: Εκπληκτικοί στην 3η περίοδο οι Σπερς και νίκη κόντρα στους Σέλτικς!(vid)

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι Σπερς έστησαν το πάρτι τους κι αυτό αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από αρκετό. Τι κι αν στο υπόλοιπο διάστημα οι Σέλτικς ήταν σαφέστατα πιο ξύπνιοι; Δεν του έβγαλε πουθενά. Η ομάδα του Σαν Αντόνιο έβαλε 46 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αγγίζοντας την κορυφαία επίδοση τους από το 1993 στο ένα δωδεκάλεπτο...

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι Σπερς έστησαν το πάρτι τους κι αυτό αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από αρκετό. Τι κι αν στο υπόλοιπο διάστημα οι Σέλτικς ήταν σαφέστατα πιο ξύπνιοι; Δεν του έβγαλε πουθενά. Η ομάδα του Σαν Αντόνιο έβαλε 46 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αγγίζοντας την κορυφαία επίδοση τους από το 1993 στο ένα δωδεκάλεπτο (!), και εντέλει επικράτησαν με 120-111.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πέτυχε 32 πόντους αλλά το στοιχείο που έκανε τη διαφορά στο ματς ήταν τα 14/26 τρίποντα των “σπιρουνιών”, που είχαν σε σπουδαία βραδιά και τους Ντέρικ Γουάιτ (22 πόντοι), Ντάβις Μπέρτανς (17 πόντοι) και Μπριν Φορμπς (15 πόντοι), φτάνοντας έτσι τις 11 νίκες στους τελευταίους 13 αγώνες. Οι Σπερς προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι μετά το αρχικό 2-0 στο 30ο λεπτό (70-67), όταν συνέβη αυτό όμως δεν υπήρξε επιστροφή για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς έκανε ένα επιμέρους 18-2 από το 29’ έως το 32’ και μέσα σε τρία καταιγιστικά λεπτά πήρε στα χέρια της τα ηνία του αγώνα και διατήρησε μέχρι τέλους μία διαφορά που δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους οκτώ πόντους. Ο Τζέιλεν Μπράουν (30 πόντοι), ο Μάρκους Μόρις (18 πόντοι) και ο Τέρι Ροζίερ (15 πόντοι) ξεχώρισαν από τους Σέλτικς, που είδαν και τον Ίρβινγκ να τραυματίζεται στο αριστερό μάτι 7,5 λεπτά πριν από τη λήξη. Ο σούπερ σταρ των “κελτών” επέστρεψε στο γήπεδο, αλλά προς το παρόν είναι άγνωστο εάν θα χάσει κάποιο παιχνίδι.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Ολντριτζ 32 (13/23 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Περτλ 2, Γουάιτ 22 (8/9 σουτ), ΝτεΡόζαν 13 (7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φορμπς 15, Μπέρτανς 17 (5/8 τρίποντα), Κάνινγκχαμ, Γκασόλ, Μιλς 11, Μπελινέλι 8.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 18, Τέιταμ 12 (11 ριμπάουντ), Χόρφορντ 9, Ιρβινγκ 16 (8 ασίστ), Σμαρτ 7, Γιαμπουσέλ, Τάις 4, Χέιγουορντ 0/6 σουτ, Ροζίερ 15 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 30 (10/15 σουτ).

Δείτε το βίντεο με τα highlights του αγώνα:

Οι καθιερωμένες ευχές των Μιλγουόκι Μπακς στα ελληνικά! (pic)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «NBA: Εκπληκτικοί στην 3η περίοδο οι Σπερς και νίκη κόντρα στους Σέλτικς!(vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.