NBA

NBA Βαθμολογία – Αποτελέσματα: Στην παράταση, με «αγριεμένο» ΛεΜπρόν οι Λέικερς!

Ένας ΛεΜπρόν Τζέιμς από τα... παλιά, οδήγησε τους Λέικερς σε νίκη μέσα στην Ιντιάνα, χωρίς τον Άντονι Ντέιβις.

NBA Βαθμολογία – Αποτελέσματα: Ένας ΛεΜπρόν Τζέιμς από τα... παλιά, οδήγησε τους Λέικερς σε νίκη μέσα στην Ιντιάνα με 124-116 στην παράταση.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

NBA Βαθμολογία – Αποτελέσματα: Έστω κι αν ο Άντονι Ντέιβις έμεινε εκτός λόγω αδιαθεσίας, ο αφηνιασμένος ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν αρκετός ώστε οι Λος Άντζελες Λέικερς να περάσουν νικηφόρα από την Ιντιάνα Πέισερς με 124-116.

Ο «βασιλιάς» (επέστρεψε μετά την τιμωρία του για τον καυγά με τον Στιούαρτ ) είχε 39 πόντους  με 5/12 τρίποντα, 8/17 δίποντα, 8/9 βολές, ευστόχησε σε δύο μεγάλα τρίποντα στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα, ενώ επιπλέον είχε στο ματς 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Μάλιστα κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Τζέιμς ζήτησε από τους διαιτητές την αποβολή δύο θεατών, οι οποίοι τον έβριζαν και το θέλημά του έγινε δεκτό (φωτογραφία και βίντεο).

Ο κανονικός αγώνας τελείωσε με το ισόπαλο 112-112, όμως στην παράταση οι Λέικερς έκαναν αυτό που δεν έχουν κάνει ως τώρα στη σεζόν. Να παίξουν άμυνα. Έτσι δεχόμενοι μόλις 4 πόντους και πετυχαίνοντας οι ίδιοι 12 έφτασαν σε αυτή τη νίκη για να πάνε το ρεκόρ τους στο 10-10 στο NBA.

Εξάλλου οι Μπρούκλιν πέρασαν νικηφόρα από τη Βοστώνη με 123-104 επί των Σέλτικς, με τον Κέβιν Ντουράντ να έχει 21 πόντους, αλλά να μην είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Αυτός ήταν ο Πάτι Μιλς με 23.

Στο μεταξύ το Φοίνιξ με 35 πόντους του Ντέβιν Μπούκερ λύγισε το Κλίβελαντ εκτός έδρας με 120-115 και πήγε το ρεκόρ του στο 15-3.

Νέα νίκη για τους Γουόριορς , αυτή τη φορά με 116-96 επί των Φιλαδέλφεια 76ερς και τον Στεφ Κάρι να έχει 24 πόντους, αλλά με 0-5 τρίποντα. Στο 16-2 βρίσκεται το Γκόλντεν Στέιτ που φυσικά φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας σε ολόκληρο το NBA.