NBA

NCAA: Ο τίτλος πήγε στη Βιρτζίνια

Οι Βιρτζίνια Καβαλίερς στέφθηκαν πρωταθλητές στο NCAA, αφού νίκησαν με 85-77 στην παράταση τους Τέξας Τεκ Ρεντ Ρέιντερς

Ο Βιρτζίνια Καβαλίερς κατέκτησαν τον τίτλο στο NCAA έπειτα από ένα συγκλονιστικό τελικό με τους Τέξας Τεκ Ρεντ Ρέιντερς με 85-77 στην παράταση.

Η ομάδα του κολεγίου της Βιρτζίνια είχε σε εκπληκτική μέρα τους Χάντερ, Γκάι και Τζερόμ οι οποίοι την οδήγησαν εκ τους ασφαλούς στη νίκη.

Έστω κι αν αυτή η νίκη ήρθε με ιδιαίτερο δύσκολο τρόπο οι Καβαλίερ το άξιζαν και κατάφεραν να φτάσουν στον τίτλο, έστω και στην παράταση.

Η Βιρτζίνια ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 15-6, αλλά το Τέξας Τεκ απάντησε και πέρασε μπροστά με 25-21.

Παρ’ όλα αυτά οι Καβαλίερς έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας ένα προβάδισμα τριών πόντων (32-29).

Πατώντας σε εκείνο το προβάδισμα έκτισαν μία διαφορά, η οποία έφτασε τους δέκα πόντους (53-43), περίπου δέκα λεπτά πριν από το τέλος.

Ωστόσο το Τέξας Τεκ αντεπιτέθηκε και με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά με 68-65 με 22 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ένα λάθος όμως στην άμυνα, το τρίποντο του ΝτιΆντρε Χάντερ που ισοφάρισε σε 68-68 και το κόψιμο του Κι στον Κούλβερ, έστειλαν το ματς στην παράταση.

Αρχικά το Τέξας Τεκ προηγήθηκε με 73-70, αλλά η Βιρτζίνια απάντησε με 11-0 σερί κάπου εκεί τέλειωσε το ματς φτάνοντας στο 85-77.

ΒΙΡΤΖΙΝΙΑ: Ντιακιτέ 9, Γκάι 24, Χάντερ 27, Τζερόμ 16, Κλαρκ 3, Χαφ, Σαλτ, Κι 6.

ΤΕΞΑΣ ΤΕΚ: Όουενς 3, Οντιάσε 5, Μούνι 10, Κούλβερ 15, Μορέτι 15, Κόρπριου, Φράνσις 17, Έντουαρντς 12.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «NCAA: Ο τίτλος πήγε στη Βιρτζίνια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.