NBA

Ο Αντετοκούνμπο «κατεδάφισε» και τους Θάντερ! (vid)

Οι Μπακς έκαναν έναν υγιεινό περίπατο κόντρα στους Θάντερ (133-86), και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν γι’ ακόμη ένα ματς φανταστικός, συνεχίζοντας την «καυτή» πορεία του στη φετινή σεζόν του NBA. Τα «Ελάφια» ήδη στο ημίχρονο βρίσκονταν στο +23 και ο Greek Freak ήταν κιόλας… διπλός, με την κατάσταση να είναι μη αναστρέψιμη για την Οκλαχόμα...

Αντετοκούνμπο-NBA
Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Οι Μπακς έκαναν έναν υγιεινό περίπατο κόντρα στους Θάντερ (133-86), και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν γι’ ακόμη ένα ματς φανταστικός, συνεχίζοντας την «καυτή» πορεία του στη φετινή σεζόν του NBA.

Τα «Ελάφια» ήδη στο ημίχρονο βρίσκονταν στο +23 και ο Greek Freak ήταν κιόλας… διπλός, με την κατάσταση να είναι μη αναστρέψιμη για την Οκλαχόμα στο δεύτερο μισό του αγώνα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: «Καρφάρα» Χάρντεν για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Συνολικά, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 32 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (11/16 δίποντα και 2/4 τρίποντα), ενώ ταυτόχρονα μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκανε 3 λάθη σε μόλις 27 λεπτά συμμετοχής.

Πολύ θετική ήταν η βραδιά και για τον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 9′ συμμετοχής συνέβαλλε στον θρίαμβο των Μπακς…

Από εκεί και πέρα, από 14 πόντους είχαν οι Μάθιους, Χιλ και Κόνατον, ενώ από τους πολύ άστοχους (6/35 τρίποντα) φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κρις Πολ με 18 πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 31-24, 70-47, 107-69, 133-86

Μπακς: Γ. Αντετοκούνμπο 32 (13/20 σουτ, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μπ. Λόπεζ 5, Μπλέντσο 7 (1), Μάθιους 14 (4), ΝτιΒιντσένζο 7 (1), Ιλιασόβα 6 (2), Γουίλιαμς 7 (1), Γουίλσον 6 (1), Θ. Αντετοκούνμπο 6 (3/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ρ. Λόπεζ 12 (2), Χιλ 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Κόνατον 14 (4), Μπράουν 3 (1).

Θάντερ: Άνταμς 8 (7 ριμπάουντ), Πολ 18 (1), Ντιαλό 4, Γκίλγκιους-Αλεξάντερ11 (1), Ντορτ 6, Μουσκάλα 6 (2), Χέρβεϊ 2, Νέιντερ 9, Ρόμπι, Φέργκιουσον 6 (1), Νόελ 2, Σρόντερ 9, Μπάρτον 5 (1).