NBA

O νόμος του «βασιλιά» (vds)

Ο Λεμπρόν αγωνιζόμενος για 48 λεπτά, οδήγησε τους Καβαλίερς στους τελικούς του ΝΒΑ

Είναι από τις στιγμές που δεν βρίσκεις πώς να περιγράψεις τα κατορθώματα ενός παίκτη. Ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν για άλλη μια φορά μυθικός. Αγωνιζόμενος και στα 48 λεπτά του 7ου τελικού της ανατολικής περιφέρειας, οδήγησε τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στην εκτός έδρας νίκη επί των Μπόστον Σέλτικς, με 87-79, και παράλληλα τους χάρισε την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ.

Με 35 πόντους, 15 ριμπάουντ, εννέα ασίστ και δύο μπλοκ, ο «βασιλιάς» έκανε το πολύβουο κοινό στο «Garden» της Βοστόνης να σωπάσει.

Ο ίδιος θα βρεθεί για 8η σερί σεζόν στους τελικούς του ΝΒΑ, είχε τέσσερις με το Μαϊάμι, τώρα φθάνει στον ίδιο αριθμό τελικών και με τους Καβαλίερς.

Και η φάση, ένα περίπου λεπτό πριν από το τέλος, όταν έφυγε στον αιφνιδιασμό, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, είναι πέρα για πέρα ενδεικτική της συγκλονιστικής του προσπάθειας.

Ο αγώνας που θα έκρινε τον πρωταθλητή της ανατολικής περιφέρειας ήταν νευρικός, γεμάτος άγχος για τους παίκτες, εξ ου και το χαμηλό σκορ.

Οι Σέλτικς μετρούσαν 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι οφ, όμως στο κρίσιμο σημείο… λύγισαν.

Μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 26-18, βρέθηκαν στο +10 (30-20) και στο +12 (35-23), όμως οι φιλοξενούμενοι σιγά-σιγά άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους Σέλτικς μπροστά με 43-39.

Οι Καβαλίερς άρχισαν να παίρνουν λύσεις και πέρα του Λεμπρόν, και με σερί 9-0, πήραν την πρωτοπορία με 59-56.

Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι με μεγαλύτερη ψυχραιμία, πήραν αυτό που ήθελαν, τη στιγμή που οι παίκτες των Σέλτικς δεν μπορούσαν να αντεπεξέλθουν στην πίεση των στιγμών, έχοντας βιαστικές επιλογές και τον Τέρι Ρόζιερ να μετρά 10 άστοχα τρίποντα.

Έτσι, οι Καβαλίερς προηγήθηκαν 78-73 (2:40 πριν από το τέλος), με τον Λεμπρόν Τζέιμς να σφραγίζει τη νίκη με το 83-74 στο 47′.

O Τζεφ Γκριν, αντικατέστησε τον τραυματία Κέβιν Λοβ και έδωσε βαθιές ανάσες στους Καβαλίερς, με 19π. και οκτώ ριμπάουντ, ενώ ο Τέιτουμ (24π., επτά ριμπ.) ήταν ο κορυφαίος για τους Σέλτικς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «O νόμος του «βασιλιά» (vds)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.