NBA

Σούπερ Ντέιβις και 1-1 οι Λέικερς με τους Σανς! (vids)

Μπορεί και πάλι οι Λέικερς να επέτρεψαν στους Μπούκερ και Έιτον να πετύχουν πολλούς πόντους αυτή τη φορά ο Αντόνι Ντείβις ήταν ο… κανονικός!  Έτσι λοιπόν οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν με 109-102 μέσα στο Φοίνιξ και ισοφάρισαν τη σειρά των πλέι οφ του NBA σε 1-1! Μόλις 6 λεπτά αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο...

Μπορεί και πάλι οι Λέικερς να επέτρεψαν στους Μπούκερ και Έιτον να πετύχουν πολλούς πόντους αυτή τη φορά ο Αντόνι Ντείβις ήταν ο... κανονικός!
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μπορεί και πάλι οι Λέικερς να επέτρεψαν στους Μπούκερ και Έιτον να πετύχουν πολλούς πόντους αυτή τη φορά ο Αντόνι Ντείβις ήταν ο… κανονικός!

Έτσι λοιπόν οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν με 109-102 μέσα στο Φοίνιξ και ισοφάρισαν τη σειρά των πλέι οφ του NBA σε 1-1! Μόλις 6 λεπτά αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Κρις Πολ λόγω λόγω του προβλήματος στον ώμο από το πρώτο ματς.

Από τους Σανς Ντέβιν Μπούκερ είχε 31 πόντους με 17/17 βολές, αλλά με μόλις 7-17 εντός παιδιάς (0/3 τρίπ), ενώ ο Έιτον 22π. (11/13 σουτ) και 10 ριμπ.

Οπως είπαμε όμως αυτή τη φορά τη διαφορά για τους Λέικερς την έκανε ο Άντονι Ντέιβις με 34 π. (7/15 σουτ, 18/21 βολές) 10ριμπ. και 7 ασίστ.

Θετικός και πάλι ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 23 πόντους και 9 ασίστ, αλλά κι ένα τρίποντο-μαχαιριά 49” πριν το τέλος με το οποίο έκανε το 103-94.

Αυτή τη φορά για τους πρωταθλητές πολύ καλός επιθετικά ήταν και ο Σρούντερ με 24π.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς στην τρίτη περίοδο οι Λέικερς μπήκαν δυνατά, ξεφεύγοντας με 15 πόντους (48-63)., όμως η «ήλιοι», παρότι είχαν τον Κρις Πολ στον πάγκο μείωσαν στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 72-79 .

Στις αρχές της 4ης μάλιστα (με τον Πολ να μπαίνει για λίγο) συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και προσπέρασαν με 88-86 και 90-89.

Εκεί οι Λέικερς όμως έβγαλαν μεγάλη αντίδραση και με επιμέρους σκορ 4-14 πάτησαν… γκάζι, ξέφυγαν με 94-103 στα 40” πριν το τέλος, και κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-30, 47-53, 72-79, 102-109

Λέικερς: Ντέιβις 34 (2 τρίποντα, 18/21 βολές), Τζέιμς 23 (4 τρίποντα, 9 ασίστ), Ντράμοντ 15 (12 ριμπάουντ), Σρούντερ 24 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ, Μόρις, Κούζμα 2, Γκασόλ 6 (2), Μάθιους, Καούσο 4, Χόρτον-Τάκερ 1

Σανς: Κράουντερ 8 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπρίτζες 6 (2), Έιτον 22 (10 ριμπάουντ), Πολ 6 (5 ασίστ), Μπούκερ 31 (7/17 σουτ, 17/17 βολές), Σάριτς 2, Κρεγκ 2, Τζόνσον 6 (2), Πέιν 19 (3 τρίποντα, 7 ασίστ).