NBA

Το ρεκόρ του Μάτζικ κυνηγά ο ΛεΜπρόν

Έφτασε τα 21 triple double σε αγώνες των πλέι οφ

Μπορεί να έχεις κάνει trible double (το δεύτερο στην φετινή postseason) και να λες ότι δεν είσαι ευχαριστημένος, αλλά και πως χάρη στους συμπαίκτες σου ήρθε αυτή η νίκη; Μπορείς αν λέγεσαι Λεμπρόν Τζέιμς…

Ο «βασιλιάς» έδωσε άλλη μια παράσταση και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη μέσα στο Τορόντο με 113-112 στη παράταση, κάνοντας το 1-0 για το Κλίβελαντ στους ημιτελικούς της ανατολής. Ο Τζέιμς είχε 26 πόντους με 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ, βάζοντας κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά, αλλά και μοιράζοντας πάσες που μετατράπηκαν σε πόντους, όταν η μπάλα «έκαιγε».

Την ίδια ώρα οι Ράπτορς μπορούν να τα βάζουν με την τύχη τους στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, αλλά και στην παράταση, όπου είχαν 1/16 σουτ, ένα λεπτό πριν τη λήξη της, όμως η άμυνα που έπαιξε ο Λεμπρόν στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση, συνέβαλε στα μέγιστα.

Ο Τζέιμς μετά το τέλος του αγώνα ωστόσο, δε στάθηκε καθόλου στην εμφάνισή του, αλλά στους συμπαίκτες του.

«Ηταν όλοι τους απίστευτοι. Όποτε δεν ήμουν στα καλύτερά μου στον αγώνα, ήταν εκεί. Όλοι τους έκαναν το βήμα παραπάνω. Όλοι ανέβασαν επίπεδο στο παιχνίδι τους», είπε μετά το τέλος του πρώτου αγώνα.

Ο αρχηγός των Καβαλίερς έκανε το 21ο του triple double σε αγώνα για τα πλέι οφ στο ΝΒΑ, αριθμός που τον κρατά στην δεύτερη θέση όλων των εποχών στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Τα περισσότερα triple double σε αγώνες πλέι οφ, τα έχει ο Έρβιν Μάτζικ Τζόνσον, ο οποίος έκανε 30 στην καριέρα του, κατακτώντας πέντε πρωταθλήματα με τους Λέικερς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Το ρεκόρ του Μάτζικ κυνηγά ο ΛεΜπρόν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.