NBA

Τρομερή ανατροπή από τους Θάντερ (vid)

Κάλυψαν μία διαφορά 25 πόντων και τελικά νίκησαν τους Τζαζ με 102-95, μειώνοντας σε 3-2 τη σειρά – Κορυφαίος ο Γουέστμπρουκ με 45 πόντους!

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Ένα από τα συγκλονιστικότερα φετινά παιχνίδια στο ΝΒΑ έγινε στην Οκλαχόμα, όπου οι Θάντερ ανέτρεψαν διαφορά 26 πόντων και τελικά νίκησαν τους Τζαζ με 107-99, μειώνοντας σε 3-2 τη σειρά!

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ ήταν μία ομάδα μόνος του και με 45 πόντους, 15 ριμπάουντ και 7 ασίστ οδήγησε μαεστρικά τους Θάντερ στη νίκη. Από κοντά σε απόδοση και ο Πολ Τζορτζ με 34 πόντους. Για τους Τζαζ, ο Κρόουντερ είχε 27 πόντους, ενώ ο Μίτσελ πρόσθεσε ακόμη 23.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά και το ματς να είναι στο 34-29 υπέρ των Τζαζ. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Γιούτα ανέβασε το ρυθμό της κι έφτασε τη διαφορά στο +15 (56-41), ενώ όταν ξεκίνησε το τρίτο δωδεκάλεπτο, εκτοξεύθηκε στους 25 (71-46).

Από εκεί και πέρα όμως, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ αποφάσισαν να παίξουν μπάσκετ και να… παρουσιαστούν στο γήπεδο. Με ένα επιμέρους σκορ 32-7 ισοφάρισαν σε 78-78 κι έδωσαν ένα διαφορετικό… αέρα στο παιχνίδι. Στη συνέχεια ανέκτησαν πλήρως τον έλεγχο κι εν τέλει έφτασαν στη νίκη με 102-95. Η σειρά μεταφέρεται τώρα στη Γιούτα, όπου οι Τζαζα παραμένουν το φαβορί για την πρόκριση.