NBA

«Βομβάρδιζαν» οι Κάρι και Ντουράντ (vds)

Πέτυχαν από 35 και 34 πόντους, αντίστοιχα στη νίκη του Γκόλντεν Στέιτ, επί των Νετς

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Με τον Στεφ Κάρι να σημειώνει 35 πόντους και τον Κέβιν Ντουράντ 34, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς νίκησαν τους Μπρούκλιν Νετς με 120-114, για την έκτη νίκη τους σε επτά παιχνίδια στην κανονική περίοδο στο ΝΒΑ.

Ο Κάρι είχε τρελά κέφια, έξω από τη γραμμή των τριών πόντων, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 5/8 και 24 πόντους και τον αγώνα με 7/15.

Μάλιστα ο Κάρι, με την επίδοσή του στο πρώτο μισό, δημιούργησε νέο ρεκόρ στο ΝΒΑ, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης που σημειώνει πέντε τρίποντα σε επτά σερί παιχνίδια, παίρνοντας το ρεκόρ από τον Τζορτζ ΜαΚλάουντ, που είχε τον ίδιο αριθμό τρίποντων σε έξι παιχνίδια από την περίοδο 1995-96. Λίγο μετά, ο Κάρι έφθασε στα πέντε σερί παιχνίδια με +6 τρίποντα.

Mε τη σειρά του ο Ντουράντ είχε 34 πόντους,  μάζεψε οκτώ ριμπάουντ και έδωσε έξι ασίστ.

Οι  Ντ Άντζελο Ράσελ με 25π. και ο Κάρις ΛεΒέρτ με 23π., αντίστοιχα ξεχώρισαν από το Μπρούκλιν που γνώρισε την 4η ήττα.

Ο Γιάννης είναι ο «Γράμματα αδέρφια» στην Κίνα!

Αντετοκούνμπο: «Δεν θα ψάχνω για γόνατα στα 40 μου» (vid)