ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Άρης γύρισε από το -19, όμως πλήρωσε τα λάθη του και γνώρισε την ήττα από τη Μπουργκ με 72-65 (vid)

Ο Άρης δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μπουργκ, γνωρίζοντας την ήττα με 72-65.

Ο Άρης γνώρισε την ήττα από τη Μπουργκ με 72-65 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της EuroCup.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν βρει τα… πατήματά τους και βελτιώνονται όλο και περισσότερο στην Ευρώπη, μετρώντας τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία ματς πριν το σημερινό (14/11).

Αυτή την επίδοση είχαν ως στόχο να συνεχίσουν στη Γαλλία, χωρίς όμως να τα καταφέρουν αφού γνώρισαν την ήττα πληρώνοντας ουσιαστικά το πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά και τις λάθος επιλογές στο τέταρτο.

Μπάνγκστον και Τολιόπουλος ήταν οι κορυφαίοι για τον Άρη, με τον πρώτο να έχει 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και τον δεύτερο ισάριθμους πόντους με μία ασίστ και ένα ριμπάουντ. Από κοντά και ο Χάρελ που μέτρησε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Οι παίκτες της Μπουργκ ξεκίνησαν εκπληκτικά στην αναμέτρηση κάνοντας σερί με το «καλημέρα» 11-0, πιάνοντας στον «ύπνο» τους παίκτες του Καστρίτη. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν, με τον πίνακα του σκορ να γράφει στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου 25-8.

Εντελώς αντίστροφη ήταν η εικόνα του ματς στη δεύτερη περίοδο, με ένα σερί 0-5 το σκορ έγινε 25-14. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την απαραίτητη σοβαρότητα στην άμυνα, βρίσκοντας τις λύσεις και επιθετικά. Το εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τολιόπουλου από τα εννιά μέτρα με το επιμέρους 12-26 και τη διαφορά στο -3 (37-34) να διαφοροποιούν τα σχέδια για το δεύτερο ημίχρονο.

Αρκετά ήταν τα λάθη και των δύο ομάδων στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και οι άστοχες ενέργειες, γεγονός που αποτυπώνεται και στο επιμέρους σκορ 16-15 με τη διαφορά να είναι στους τέσσερις πόντους (53-49) δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους «κιτρινόμαυρους» να πληρώνουν το γεγονός πως επέλεξαν να πάνε σε πολλές επιλογές από τα 6,75, αστοχώντας και δίνοντας την ευκαιρία στους Γάλλους να διευρύνουν τη διαφορά τους. Όταν οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να πάνε σε πιο σίγουρες λύσεις, κάνοντας δύο λεπτά πριν το φινάλε ένα σερί 6-0, ήταν αργά, με τη διαφορά να είναι στο +5, όμως ο Μόργκαν με τρίποντο «διέλυσε» τα όνειρα των αντιπάλων του. To 72-65 ήταν και το τελικό σκορ.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 37-34, 53-49, 72-65

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Άρης γύρισε από το -19, όμως πλήρωσε τα λάθη του και γνώρισε την ήττα από τη Μπουργκ με 72-65 (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.