ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός 81-72 νίκησε τον Προμηθέα στην Πάτρα

Παρά τις απουσίες τους οι Πειραιώτες ήταν πολύ καλοί στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Προμηθέα που έδειξε ότι θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο φετινό πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός έδωσε ένα δυνατό τεστ στην Πάτρα με αντίπαλο τον πολύ ανταγωνιστικό Προμηθέα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 81-72

Σε γενικές γραμμές και παρά τις απουσίες που είχε, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν και θεμελίωσε τη νίκη του.

Ο Προμηθέας παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός καθώς έχει ενισχυθεί σημαντικά φέτος και είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα στο τέλος του 20λεπτου προηγήθηκε με 36-30.

Ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή παρουσία στην τελευταία περίοδο όταν ξέφυγε 65-53 στο 32’. Η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους (σκορ 76-61 στο 37’) και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη «φιλική» νίκη.

Ο Σακίελ ΜακΚίσικ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 21 πόντους ενώ 15 πρόσθεσε ο Ταρίκ Μπλακ. Από πλευράς Προμηθέα, εντυπωσίασε ο Λιθουανός Κουλμπόκα με 22 πόντους και 6 τρίποντα.

Δεν αγωνίστηκαν από πλευράς Ολυμπιακού οι Σλούκας, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Από τον Προμηθέα δεν αγωνίστηκε ο Τανούλης που αναμένεται να επιστρέψει την Δευτέρα (19/9) στις προπονήσεις.

Επίσης ο Ολυμπιακός ανέβαλλε το προγραμματισμένο για Τρίτη (20/9) φιλικό με την Μακάμπι Τελ Αβίβ λόγω των πολλών απουσιών. Η ομάδα του Ισραήλ θα αγωνιστεί τελικά την ίδια ημέρα με τον Προμηθέα στην Πάτρα. Στον αγώνα αναμένεται να λάβει μέρος ο Τζορτζ Κόντιτ το τελευταίο απόκτημα της ομάδας που αναμένεται στη χώρα μας και την Κυριακή (18/9) θα μπει στις προπονήσεις.

Τέλος οι «ερυθρόλευκοι» ανακοίνωσαν επίσημα ότι ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης θα παραμείνει για ακόμα ένα χρόνο «δανεικός» στο Λαύριο. Μάλιστα εκεί θα έχει προπονητή τον πατέρα του, Σωτήρη, ο οποίος είναι μέλος του επιτελείου του Χρήστου Σερέλη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-30, 51-55, 72-81

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γιανγκ 7, Γκίκας 5 (1), Χέλεμς 2, Κουλμπόκα 22 (6), Κακλαμανάκης 8, Σίμπσον 11 (3), Κάουαν 8 (1), Μουράτος 2, Τσαϊρέλης 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1), Κάνααν 7 (1), ΜακΚίσικ 21 (3), Πίτερς 12 (1), Μπόλομποϊ 4, Πάπας 5 (1), Λούντζης 6, Μπλακ 15, Κολοβέρος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός 81-72 νίκησε τον Προμηθέα στην Πάτρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.