ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το Λαύριο σε ένα ημίχρονο και με σούπερ δίδυμο

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός νίκησε το Λαύριο me 84-63 στο ΣΕΦ για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με κορυφαίους τους Άλεκ Πίτερς (20π.) και Κώστα Παπανικολάου (19π.)  ο Ολυμπιακός νίκησε το Λαύριο me 84-63 στο ΣΕΦ για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Το Λαύριο που είχε πρώτο σκόρερ τον Μάικλ Θόρντον (13π.) ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα του «επέτρεψε» να σκοράρει μόλις 21 πόντους κι έτσι διαμορφώθηκε αυτή η μεγάλη διαφορά.

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ενώ χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες της αποστολής, μεταξύ των οποίων και οι Τανούλης, Ροζακέας και Αμπόσι.

Εκτός από τους Πίτερς και Παπανικολάου οι Πειραιώτες (ρεκόρ 18-2 πλέον) είχαν κι άλλους διακριθέντες. Ο Αϊζέια Κέινααν πρόσθεσε 13 πόντους με 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 9 ασίστ μοίρασε ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ. Ο Φαλ είχε 8 πόντους και 7 ριμπάουντ και 9 πόντους πρόσθεσε ο Μόουζες Ράιτ.

Για το Λαύριο που υποχώρησε στο 7-13, ο Μάρκους Θόρντον ήταν ο μόνος διψήφιος με 13 πόντους, 9 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν η συγκομιδή του Χόρχλερ, ενώ 9 πόντους σημείωσε και ο Τζάκσον.

Ο Ολυμπιακός είχε το εκπληκτικό 20-31 στα δίποντα, κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43 έναντι 27), ενώ οι παίκτες του μοίρασαν 25 ασίστ, ενώ αυτοί του Λαυρίου (23/59 σουτ) μόλις 10.

Στο πρώτο ημίχρονο το Λαύριο με Μουράτο και Χόρχλερ κατάφερε να προηγείται (26-27 και 37-40), ωστόσο στο δεύτερο οι γηπεδούχοι έπαιξαν τη γνωστή «αφοπλιστική» τους άμυνα και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, όταν πέραν του Παπανικολάου, οι Πίτερς και Κάνααν άρχισαν να δίνουν και πάλι λύσεις από το τρίποντο (75-52, 32′) σε ένα σερί 15-0 με το οποίο το ματς κρίθηκε οριστικά.

Πλέον ο Ολυμπιακός από απόψε (9/3)… βλέπει μόνο τον Παναθηναϊκό, το ευρωπαϊκό δηλαδή ντέρμπι «αιωνίων» στο Φάληρο, την ερχόμενη Πέμπτη (14/3, 19:45), για την 29η ημέρα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63