ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Παναθηναϊκός δεν πρέπει να πετάει ευκαιρίες

Είναι αλήθεια ότι ο Παναθηναϊκός είχε μια πολύ καλή ευκαιρία μπροστά του στον αγώνα με τον Κολοσσό την οποία εκμεταλλεύτηκε για ένα δεκάλεπτο κι «έσβησε» στα υπόλοιπα τριάντα.

Ξεκάθαρα ο Παναθηναϊκός είναι μια ομάδα με πολλά νέα πρόσωπα κι ένα από τα ζητούμενα είναι να αποκτήσει όσο το δυνατό συντομότερα την απαραίτητη ομοιογένεια.

Αγώνες όπως αυτός με τον Κολοσσό, που είχε μπροστά του ο Παναθηναϊκός την Κυριακή (30/10) στο ΟΑΚΑ είναι πολύ χρήσιμοι. Και για αγωνιστικούς λόγους και για ψυχολογικούς και για τη διαχείριση και για πολλά ακόμα

Κι αν θα μπορούσαμε να απομονώσουμε το πρώτο δεκάλεπτο τότε σίγουρα θα παίρναμε τις απαραίτητες απαντήσεις για όλα τα παραπάνω. Οι «πράσινοι» μπήκαν στο γήπεδο με διάθεση, με ενέργεια, με πολλή δουλειά στην άμυνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν πετύχει 32 πόντους οι 17 εκ των οποίων ήταν από τα λάθη του αντιπάλου! Τα 7 κλεψίματα (όλα στα πρώτα 6 λεπτά της αναμέτρησης) έδειχναν πολλά για τον τρόπο με τον οποίο είχε προσεγγίσει ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση.

Η καλή ψυχολογία από τη μία πλευρά του γηπέδου (άμυνα) μεταφερόταν στην άλλη (επίθεση) και τα 3/4 τρίποντα στα πρώτα 4 λεπτά ήταν προϊόν αυτής της διαδικασίας.

Αυτό ακριβώς θα ήθελε ο Ντέγιαν Ράντονιτς όπως και κάθε προπονητής, να δει από τους παίκτες του. Και με αυτόν τον τρόπο ο Παναθηναϊκός θα είχε μια πολύ χρήσιμη εμπειρία κόντρα στον Κολοσσό.

Κι όμως όλα γύρισαν «τούμπα»!

Από τη δεύτερη περίοδο και μετά δεν έπεσε απλώς στην άμυνα αλλά και στην επίθεση ο ρυθμός! Οι 32 πόντοι της πρώτης περιόδου έγιναν οι μισοί στη δεύτερη και το 1/4 (μόλις 8) στην 3η περίοδο! Ο Κολοσσός επέστρεψε (21 πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο) κι έφτασε στο σημείο να απειλήσει με τους «πράσινους» να φανερώνουν και πάλι όλες τις αδυναμίες τους.

Στα 24 λεπτά που ακολούθησαν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει όσους πόντους είχε βάλει στο πρώτο δεκάλεπτο (32+32). Και μέχρι να φτάσουμε 2’02’’ πριν το τέλος όταν ο Κολοσσός και με το σκορ στο 66-62 είχε «ξεχάσει» τα 3/4 τρίποντα της πρώτης περιόδου αφού είχαν ακολουθήσει 3/22!!!

Τελικά τα 3/3 τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο έδωσαν την ανάσα κι αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει την ευκαιρία (στο 69-65) να πλησιάσουν στον πόντο (με 1’42’’ για τη λήξη).

Ο Παναθηναϊκός που είχε πάρει 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο από λάθη αντιπάλου πήρε 5 στα υπόλοιπα τριάντα. Επίσης από 12 πόντους στον αιφνιδιασμό στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε ΜΗΔΕΝ στα άλλα τρία!

Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο «πνίγηκε» στα απογοητευτικά τρία που ακολούθησαν και πραγματικά αναρωτιέται κάποιος: Είναι δυνατόν ΕΙΔΙΚΑ ο φετινός Παναθηναϊκός να μην έχει κίνητρο σε όλους τους αγώνες, ανεξαρτήτως αντιπάλου;

Εκτός αν το πρόβλημα είναι βαθύτερο.

Η εικόνα που έμεινε ασφαλώς δεν ήταν η καλύτερη κι ας άρχισε με τα πλέον θετικά σημάδια.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Παναθηναϊκός δεν πρέπει να πετάει ευκαιρίες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College