ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο ΠΑΟΚ με καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο γνώρισε την ήττα – αποκλεισμό από την Τόφας στο κατάμεστο «Παλατάκι»

Ο ΠΑΟΚ έχασε την πρόκριση στους 16 του BCL στο κατάμεστο Παλατάκι, γνωρίζοντας την ήττα με 71-84 από την Τόφας.

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Τόφας, γνώρισε την ήττα με 71-84 και αποκλείστηκε από το Basketball Champions League.

Ο Δικέφαλος κατάφερε να ανακτήσει το πλεονέκτημα της έδρας του με το μεγάλο διπλό μέσα στην Τουρκία, με την πρόκριση τελικά να κρίνεται στο PAOK Sports Arena.

Φρίντρικσον και Τσαϊρέλης ήταν οι κορυφαίοι για τους «ασπρόμαυρους», με τον πρώτο να μετράει 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον δεύτερο 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν άμεσα να χτίσουν διαφορά πέντε πόντων (5-10), ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» τη μάζεψαν και ισοφάρισαν με τον Φρίντρικσον να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά.

Οι δύο ομάδες έβρισκαν στόχο από τα 6,75 και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 19-22.

Ο Τσαϊρέλης μπήκε δυναμικά στη δεύτερη περίοδο και χαρακτηριστικό είναι πως πέτυχε τους πρώτους οκτώ πόντους της ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν απαντήσεις από το τρίποντο με τη διαφορά στο ημίχρονο να φτάνει στο -6 (34-40). Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό είχε 9/17 δίποντα (52,94%) ενώ στα τρίποντα είχε 5/15 (33,33%) ενώ στις μόλις 2 βολές είχε τη 1 εύστοχη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν «καταστροφικό» για τους «ασπρόμαυρους», με την Τόφας να παίρνει τον απόλυτο έλεγχο. Με το επιμέρους 15-22, η διαφορά ξέφυγε στο 49-62 δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Τσαϊρέλης και Σχίζας επιχείρησαν να μαζέψουν γρήγορα τη διαφορά και να αλλάξουν την κατάσταση και σε 1:26 λεπτά αγώνα στην 4η περίοδο έφτασαν τη διαφορά στο -5 (57-62).

Η απάντηση των Τούρκων ήταν ηχηρή, με τους Ο’Μπράιαν, Ουίνστον και Ντένμον να πετυχαίνουν διαδοχικά τρίποντα και να «γκρεμίζουν» τις ελπίδες του Δικεφάλου, αφού επτά λεπτά πριν το φινάλε το σκορ έδειχνε 57-71. Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε, έφτασε τη διαφορά στο -8 (71-79), λίγο πριν το φινάλε, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, γνωρίζοντας έτσι την ήττα – αποκλεισμό με 71-84.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-40, 49-62, 71-84

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ΠΑΟΚ με καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο γνώρισε την ήττα – αποκλεισμό από την Τόφας στο κατάμεστο «Παλατάκι»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.