ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε το Περιστέρι έχοντας 2/26 τρίποντα! – Στο 0/3 η ομάδα του Σπανούλη (vid)

Παρά τη μεγάλη αστοχία στο τρίποντο (2/26) ο ΠΑΟΚ νίκησε το Περιστέρι στην Πυλαία με 69-64 για την 3η αγωνιστική.

Παρά τη μεγάλη αστοχία στο τρίποντο (2/26) ο ΠΑΟΚ νίκησε το Περιστέρι στην Πυλαία με 69-64 για την 3η αγωνιστική της Basket League.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Παρότι το Περιστέρι βρισκόταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα της Πυλαίας, ο ΠΑΟΚ, με κορυφαίους τους Τζαμάνι ΜακΝις (19π., 10ριμπ.) 0 και Άντριου Χάρισον (18π., 5ασ.) επικράτησε με 69-64 για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Το εντυπωσιακό για την ομάδα του Φώτη Τακιανού ήταν πως νίκησε παρά το κάκιστο ποσοστό της έξω από το τρίποντο όπου είχε μόλις 2/26!

Από την άλλη ομως ο ΠΑΟΚ είχε 19/32 διποντα, 17 ασίστ (7 ο Φρίντρικσον) για μόλις 10 λάθη, ενώ προκάλεσε και φθορά στον αντίπαλό του έχοντας 25/33 βολές.

Στο 2-1 το ρεκόρ του δικεφάλου πλέον, την ώρα που ο Βασίλης Σπανούλης είδε την ομάδα του να γνωρίζει την 3η της ήττα σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος!

Ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδας είδε τους παίκτες του να κάνουν ένα κακό δεύτερο ημίχρονο, έχοντας 18 λάθη για μόλις 13 ασίστ και 4/22 τρίποντα. Από τους φιλοξενούμενους Χαντς και Ουίλιαμς είχαν από 13π. έκαστος.

Το Περιστέρι προηγήθηκε μέχρι 7π. (23-30 στο 14′), όμως όσο η ώρα κυλούσε η απόδοσή του έπεφτε, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει πιο συμπαγής, πιο συγκεντρωμένος και πιο αποτελεσματικός. Έτσι ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερη ενέργεια, έτρεξαν επιμέρους 16-11 και έφτασαν δικαίως στην πολύτιμη νίκη.

ΠΑΟΚ – Περιστέρι 69-64

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φλάτεν, Γκίμορ 10 (1), ΜακΝίς 19, Χάρισον 18, Τσιακμάς 1, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5, Φρίντρικσον 8 (1), Μαργαρίτης, Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 9 (1), Ράγκλαντ 9, Ντάνγκουμπιτς 4, Χανθόπουλος, Χαντς 13, Πουλιανίτης, Κασελάκης 8, Ρένφρο 4, Γουίλιαμς 13 (3), Τόμπσον 4, Χουγκάζ, Ζούγρης.