ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Μπαρτσελόνα- Ολυμπιακός 88-96 : Θηρίο ανήμερο, την κατασπάραξε!

Φοβερός ο Ολυμπιακός, παρουσίασε μπάσκετ από το… μέλλον και νίκησε δίκαια την Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με 96-88.

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και υποχρέωσε τους Καταλανούς στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους. Απίστευτη εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα με double- double. Ο Μάρτιν ισοπέδωσε τους αντίπαλους ψηλούς, τρομεροί οι Παπανικολάου- ΜακΚίσικ. Ουσιαστικός ο Βεζένκοφ που πλέον έχει γίνει ολοκληρωμένος παίκτης Euroleague. Καθοριστικός στο τέλος ο Χάρισον με σημαντικούς πόντους αλλά κυρίως μεγάλες άμυνες.

Κάπως έτσι οι Πειραιώτες βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-5. Και κυρίως ο τρόπος με τον οποίο αποσυντόνισαν μια ομάδα- κομπιούτερ όπως η Μπαρτσελόνα ξεδιπλώνοντας τις αδυναμίες της ήταν μοναδικός… Ο Ολυμπιακός πέτυχε πάνω κοντά στους 100 πόντους στην έδρα μιας ομάδα όπου δεχόταν (πριν τον αγώνα) κάτω από 70!!!

Ο Ολυμπιακός έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» καθώς προηγήθηκε 12-0 έχοντας 5/5 σουτ. Σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα που είχε 0/7 στα πρώτα 2’42’’ της αναμέτρησης. Με 4/4 τρίποντα οι Πειραιώτες ξέφυγαν 18-4 στα μισά της πρώτης περιόδου και ήταν  πολύ σημαντικό ότι μέσα σε πέντε λεπτά είχαν πετύχει 18 πόντους απέναντι στην καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης (69,7 παθητικό). Το ρεσιτάλ συνεχίστηκε με 5/5 τρίποντα (3 ο Παπανικολάου και 2 ο Τζένκινς) και σκορ 21-6 για τον Ολυμπιακό στο 6’… Όλα ήταν ιδανικά.

Στην πρώτη περίοδο η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 26-17, έχοντας 10/12 σουτ (και 5/5 τρίποντα) κι ακόμα 9 ασίστ. Η Μπαρτσελόνα είχε μείνει στα 6/17 σουτ και σε μόλις 2 ασίστ αν και είναι από τις καλύτερες στην Euroleague.

Οι Καταλανοί «ανέβασαν» την άμυνά τους και πίεσαν πολύ τον Ολυμπιακό προκειμένου να εμποδίσουν την κυκλοφορία. Οι Πειραιώτες έβρισκαν λύση αλλά οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει πλέον να βρίσκουν και διέξοδο προς το «ερυθρόλευκο καλάθι. Αποτέλεσμα αυτών ήταν να πλησιάσουν 35-29 στο 13’ και 37-34 στο 24’ έχοντας πετύχει 17 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου έχοντας 7/7 σουτ…

Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 51-47 κι άντεχε απέναντι στην τρομερή πίεση της Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί είχαν 13/15 σουτ και 30 πόντους αλλά και 8 ασίστ στην δεύτερη περίοδο!  Η ελληνική ομάδα παρέμενε παραγωγική πάντως (πέτυχε 25 πόντους στη δεύτερη περίοδο) ενώ είχε συνολικά στο ημίχρονο 21/32 σουτ με 6/10 τρίποντα.

Η ελληνική ομάδα άρχισε πολύ καλά την 3η περίοδο χτίζοντας και πάλι διαφορά (55-47) και χάρη στην καλή του άμυνα και τις επιθετικές πρωτοβουλίες του Σλούκα ξέφυγε πάλι 63-50 στο 25’30΄’. Σε όλο αυτό το διάστημα, κλειδί αμυντικά κι επιθετικά ήταν ο Κωστας Παπανικολάου ο οποίος… βρισκόταν παντού!

Πάντως το καλό για τον Ολυμπιακό είναι ότι έβρισκε λύσεις ακόμα κι όταν η Μπαρτσελόνα ανέβασε την πίεση. Όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 67-61 αμέσως ο Βεζένκοφ απάντησε με τρίποντο (70-61) ενώ με 2 βολές του εξαιρετικού Σλούκα η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφιο (72-61).

Είναι σημαντικό ότι στο 30’ ο Ολυμπιακός είχε ήδη ξεπεράσει (με 72 πόντους) τον μέσο όρο παθητικού της Μπαρτσελόνα μέσα στην έδρα της (69,4 συγκεκριμένα).

Η Μπαρτσελόνα άρχισε να γίνεται απειλητική όταν με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 74-71 μόλις δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι απάντηση με τρίποντο του ΜακΚίσικ αλλά άρχισε να «κολλάει» επιθετικά κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα, με τον Μπράντον Ντέιβις να κυριαρχεί να ισοφαρίσει για πρώτη φορά σε 77-77 ακριβώς πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Το καλό (και πάλι) για τον Ολυμπιακό ήταν ότι δεν έχασε την αυτοκυριαρχία του και με 5 γρήγορους πόντους ξέφυγε 82-77.

Με το σκορ στο 84-82 για τον Ολυμπιακό και 2’31’’ για το τέλος, ο Άαρον Χάρισον έκανε καθοριστικό κλέψιμο πάνω στον Αμπρίνες και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Ευστόχησε και στις 2 βολές (86-82) και το τρίποντο του ΜακΚίσικ έδωσε νέα διάσταση στον αγώνα (89-82). Απέμεναν 2’13’’ για το τέλος και ο Ολυμπιακός είχε γίνει αφεντικό της αναμέτρησης.

Ο Χάρισον έγινε και πάλι πρωταγωνιστής όταν με νέα εξαιρετική άμυνα κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Καλάθη (με το σκορ στο 89-84 για τον Ολυμπιακό). Και ένα λεπτό πριν το τέλος, παρά τo miss match έκλεψε (με νέα τρομερή άμυνα) από τον Ντέιβις. Με 39’’ να απομένουν ο Σλούκας ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη του Ολυμπιακού (91-84) και τη δική του τρομερή εμφάνιση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 15, Χάνγκα 10, Μπολμπαρό 6, Σμιτς 2, Οριόλα 2, Αμπρίνες 8, Χίγκινς 7, Μαρτίνεθ 4, Κούριτς 9, Μίροτιτς 16, Καλάθης 9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 5, Σπανούλης 2, Σλούκας 15, Μάρτιν 17, Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11, Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 8, Έλις 4, ΜακΚίσικ 16

Ολυμπιακός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπαρτσελόνα- Ολυμπιακός 88-96 : Θηρίο ανήμερο, την κατασπάραξε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College