ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Μπαρτσελόνα 74-76: Απομακρύνεται η οχτάδα

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, είχε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο αλλά και πάλι έκανε κρίσιμα λάθη στο τέλος. Η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ (76-74) χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Χίγκινς, 6’’ πριν το τέλος μετά από φάουλ του Ζαν Σαρλ που αμφισβήτησαν έντονα οι «ερυθρόλευκοι».

Στο τέλος ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία του αλλά το άστοχο σουτ του Σπανούλη και δύο χαμένα φόλοου από Μάρτιν και Σλούκα, δεν άλλαξαν το σκορ. Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους Πειραιώτες που πλέον βλέπουν την οχτάδα να απομακρύνεται. Σε αρνητικό ρεκόρ πλέον οι Πειραιώτες (11-12).

Η Μπαρτσελόνα είχε τον απόλυτο στην αρχή. Με πολύ καλή άμυνα αλλά και με στοχευμένες επιθέσεις, διαβάζοντας όλα τα miss match στην άμυνα του Ολυμπιακού, προηγήθηκε με 12-2 και με 21-10 στο 8’. Η επιλογή του Χαραλαμπόπουλου επάνω στον Καλάθη (απουσίαζαν οι Βεζένκοφ- Παπανικολάου) δεν ήταν ιδιαίτερα αποδοτική. Παράλληλα ο Ολυμπιακός είχε και επιθετικό θέμα απέναντι στην καλύτερη άμυνα τα φετινής διοργάνωσης με 5/17 σουτ (και 0/6 τρίποντα) στο πρώτο δεκάλεπτο (21-12 για τους Καταλανούς). Το μοναδικό θετικό στοιχείο ήταν τα ριμπάουντ (12 έναντι 6) με τον Έλις να έχει 8, δύο παραπάνω απ’ όλη την Μπαρτσελόνα. Τα 6 λάθη του Ολυμπιακού που έδωσαν 8 πόντους στους φιλοξενούμενους ήταν ακόμα ένα δύσκολο θέμα μαζί με την εξαιρετική δημιουργία (9 ασίστ) των παικτών της Μπαρτσελόνα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να λειτουργεί καλύτερα αμυντικά και μείωσε σε 27-22 στο 15’40’’ ενώ η είσοδος του Καλάθη έφερε τον ΜακΚίσικ πάνω στον Έλληνα γκαρντ. Μόνο που ο Καλάθης έδωσε άλλη διάσταση στο παιχνίδι της Μπαρτσελόνα καθώς οι Καταλανοί ξέφυγαν 37-26 εκ νέου. Στο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά με 40-30, με τον Καλάθη να έχει 6 πόντους και 6 ασίστ και να έχει κάνει… μάγκα τον Οριόλα (11 πόντοι). Ο Ολυμπιακός με 1/12 τρίποντα, 9 λάθη στο ημίχρονο είχε μια καλή δεύτερη περίοδο αλλά τα περιφερειακά σουτ δεν του έδιναν πολλά περιθώρια.

Με τρίποντο του Πρίντεζη, στα μισά της 3ης περιόδου, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 46-43 καθώς η άμυνά του απέδιδε. Πλέον η Μπαρτσελόνα είχε ακριβώς τα ίδια λάθη με τους «ερυθρόλευκους» ενώ ο Έλις κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια έχοντας ισοφαρίσει από το 25’ το ρεκόρ καριέρας του σε ριμπάουντ (13) αλλά χρεώθηκε και με 4 φάουλ σ’εκείνο το σημείο.

Με σερί 11-0 και με τη Μπαρτσελόνα να μένει χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 47-46 στο 27’30’’. Με επιμέρους σκορ 23-10 στην 3η περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 53-50 με την Μπαρτσελόνα να βγάζει αυτό το δεκάλεπτο με 5 λάθη και μόλις μία ασίστ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 58-52 στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τον ΜακΚίσικ να οδηγεί την επίθεση και μάλιστα με όπλο τα σουτ τριών πόντων (4/6). Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα, με δύο τρίποντα των Σπανούλη και Λαρεντζάκη βρέθηκαν στο 65-61. Με 3’24’’ να απομένουν, η Μπαρτσελόνα πήρε 6 σερί πόντους από τον Καλάθη και μείωσε σε 67-65 και στο 37’ οι Καταλανοί με 2/2 βολές του Μίροτιτς ισοφάρισαν 67-67.

Τρίποντα από Σλούκα και Χίγκινς έφεραν το σκορ στο 70-70 και 2’06’’ πριν το τέλος ο Έλις έκανε επιθετικά φάουλ (ήταν το πέμπτο του) και οι Καταλανοί πήραν την κατοχή αλλά ο Μίροτιτς αστόχησε κάτω από το καλάθι. Ο Σπανούλης τον τιμώρησε (72-70) πριν ισοφαρίσει ο Μίροτιτς (72-72). Και πάλι ο αρχηγός του Ολυμπιακού διάβασε την άμυνα της Μπαρτσελόνα και έδωσε προβάδισμα στους Πειραιώτες με 74-72.

Ο Μίροτιτς ισοφάρισε και πάλι (74-74) με 44,5’’ να απομένουν για το τέλος. Ο Σλούκας έχασε τη μπάλα και ο Χίγκινς, με 6’’ για το φινάλε κέρδισε 2 βολές από τον Ζαν Σαρλ. Οι διαμαρτυρίες του Μπαρτζώκα του απέφεραν και τεχνική ποινή (ο Μίροτιτς αστόχησε στη βολή πάντως) και ο Χίγκινς (με 96% φέτος στις βολές) δεν έκανε λάθος.

Ο Σπανούλης αστόχησε στο τρίποντομ όπως και ο Μάρτιν με τον ΜακΚϊσικ σε 2 φόλοου (το τρίτο κι εύστοχο του Πρίντεζη ήταν εκπρόθεσμο) και η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Ολυμπιακός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Μπαρτσελόνα 74-76: Απομακρύνεται η οχτάδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College