ΜΠΑΣΚΕΤ

Πάλεψε μέχρι τέλους ο Άρης αλλά δεν άντεξε στην παράταση και γνώρισε την ήττα από την Ουλμ

Έμεινε από δυνάμεις στην παράταση ο Άρης και γνώρισε την ήττα με 88-99 από την Ουλμ.

Ο Άρης το πάλεψε αλλά δεν άντεξε στην παράταση κόντρα στην ισχυρή Ουλμ, γνωρίζοντας την ήττα με 88-99 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του EuroCup.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος (16π.) κράτησε «ζωντανούς» τους κιτρινόμαυρους και με τρίποντο 8” πριν το φινάλε έστειλε στην παράταση το ματς.

Ο Καρ είχε 20 πόντους, με τον Ουίλιαμς να είναι πρώτος σκόρερ των Γερμανών έχοντας και αυτός 20 πόντους, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο στο σκορ, έχοντας καλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ που επιχείρησαν, αλλά και αρκετές βολές αφού συνολικά εκτελέστηκαν 14 στο πρώτο δεκάλεπτο. 5/6 είχαν οι «κιτρινόμαυροι» και 6/8 οι φιλοξενούμενοι με το σκορ να διαμορφώνεται στο 21-19.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 και πήραν διαφορά εννιά πόντων (30-21), με τους Γερμανούς να πιέζουν και να προσπαθούν να κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα της διαφορά. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες με σκορ 42-41, με τον Καρ να έχει 12 πόντους και τον Τολιόπουλο 6.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν επιθετικά πολύ καλό πρόσωπο στα πρώτα 5 λεπτά, κάτι που άλλαξε εντελώς στο υπόλοιπο μισό της περιόδου. Κι αυτό, αφού το επιμέρους σκορ ήταν 13-12, ενώ στο άλλο μισό ήταν μόλις 4-2, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 59-55 δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο, «βομβαρδίζοντας» από τα 6,75, έχοντας σε 2:18 τρία εύστοχα τρίποντα κάνοντας το 64-66. Ο Άρης απάντησε με Καρ και Μποχωρίδη, κάνοντας το 71-70 πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Σε ένα απίστευτο θρίλερ μετατράπηκε το ματς, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τους Γερμανούς να καταφέρνουν 26” πριν το φινάλε να παίρνουν διαφορά τριών πόντων (78-81). Ωστόσο, ο Τολιόπουλος με ένα τρομερό τρίποντο επτά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έκανε το 81-81 και έστειλε στην παράταση το ματς.

Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» δεν άντεξαν, οι φιλοξενούμενοι έκαναν «πάρτι» στο παρκέ και το επιμέρους 7-18 μαρτυρούν την εικόνα του ματς στα τελευταία πέντε λεπτά της παράτασης, με την Ουλμ να φεύγει νικήτρια με σκορ 88-99.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-41, 59-55, 81-81 (κ.α.), 88-99

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πάλεψε μέχρι τέλους ο Άρης αλλά δεν άντεξε στην παράταση και γνώρισε την ήττα από την Ουλμ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.