ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Άλμπα 84-88: Απογοήτευση και πάλι

Η τελευταία εντός έδρας υποχρέωση στη φετινή Euroleague δεν έφερε χαμόγελα στον Παναθηναϊκό που ήταν κακός και ηττήθηκε για δεύτερη φορά φέτος από την Άλμπα

Ούτε την Άλμπα δεν κατάφερε να νικήσει ο Παναθηναϊκός και οι Γερμανοί έγιναν η 9η ομάδα που πέρασε φέτος νικηφόρα από το ΟΑΚΑ (84-88).

Με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν υποτονικός, δεν έβγαλε ενέργεια στην άμυνα ενώ στην επίθεση κανόνας ήταν οι ατομικές εμπνεύσεις και όχι το ομαδικό πνεύμα. Οι «πράσινοι» έμειναν «καρφωμένοι» στις 11 νίκες ενώ έχουν πλέον διπλάσιες ήττες κι ετοιμάζονται να κλείσουν τις υποχρεώσεις τους στο Βελιγράδι με την Παρτιζάν. Μοιραίος ο Μπέικον που αστόχησε δύο φορές, μια σε δίποντο και μια σε τρίποντο αλλά είναι αλήθεια ότι οι «πράσινοι» στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης έπαιξαν στο ρυθμό που βόλευε την Άλμπα.

Χωρίς τους τραυματίες Πονίτκα και Γουόλτερς αγωνίστηκε η ελληνική ομάδα.

Οι 49 πόντοι που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο (25 στο πρώτο δεκάλεπτο και 24 στο δεύτερο) είναι ενδεικτικό στοιχείο της λανθασμένης προσέγγισης που είχαν οι παίκτες του στον αγώνα. Πολύ απλά έπαιξαν στο ρυθμό που βολεύει την Άλμπα καθώς οι Γερμανοί έχουν ένα συγκεκριμένο στυλ που κατάφεραν να λανσάρουν ανενόχλητοι (είναι αλήθεια) στο ΟΑΚΑ.

Η Άλμπα προηγήθηκε με 12-2 στο 3’30’’ αφού έκανε σερί 12-0 κι έκτοτε δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε (14-10 και 18-13) αλλά είναι γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο (κάτι στο οποίο βοήθησαν και τα 4 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο).

Στο 12’ οι Γερμανοί έφτασαν και στο +14 (σκορ 34-20) αλλά οι «πράσινοι» επέστρεψαν εκ νέου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι βελτίωσαν σημαντικά το παιχνίδι τους. Το «όσα βάλουμε κι όσα δεχτούμε» της Άλμπα έγινε «κανόνας» και για τον Παναθηναϊκό με την υποσημείωση ότι σε αυτό το στυλ οι Γερμανοί είναι καλύτεροι.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμα και στους τρεις πόντους αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (σκορ 49-42). Οι «πράσινοι» σούταραν άσχημα (2/9 τρίποντα με μόλις μια προσπάθεια κι αυτή εύστοχη στη δεύτερη περίοδο) είχαν 7 λάθη για μόλις 5 ασίστ και τον Γκριγκόνις να ξεχωρίζει επιθετικά με 11 πόντους (οι 8 από βολές) και 7 κερδισμένα φάουλ.

Πήρε τα 2 από τα 4 φάουλ του Ντελόου ενώ η Άλμπα είχε θέμα με τα 3 φάουλ του Τζέιλιν Σμιθ. Ο Μπέικον είχε μόλις 2 πόντους (από βολές) και 0/3 σουτ.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και η Άλμπα δε σκόραρε με την ίδια άνεση. Στα μισά της περιόδου ισοφάρισε σε 54-54 καθώς μέσα από την άμυνά του είχε καταφέρει να ελέγξει την κατάσταση ενώ στο 27’ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (57-56) μετά το πρώτο καλάθι του αγώνα!

Ο Μπέικον είχε ανεβάσει την απόδοσή του και είχε 13 πόντους στην 3η περίοδο όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 68-63 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στο διάστημα αυτό οι «πράσινοι» ήταν παραγωγικοί με 26 πόντους και θα ήταν σχεδόν τέλεια τα πράγματα αν δε δέχονταν τρίποντο στο τέλος από τον Σμιθ.

Πάντως στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν 9/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα αλλά μόλις 2 ασίστ αφού περισσότερο με ατομικές ενέργειες έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι απέναντι στην (όχι και τόσο «φανατική») άμυνα των Γερμανών.

Η Άλμπα προηγήθηκε 75-71 στο 33’ αλλά ένα σερί 9-0, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη που είχε 7 πόντους, έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 80-75. Οι Γερμανοί αντέδρασαν και 1’33’’ πριν το τέλος μείωσαν σε 83-82 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σίκμα. Λίγο αργότερα κι αφού ο Αγραβάνης είχε 1/2 βολές, ο Λο ισοφάρισε σε 84-84 καθώς απέμεναν μόλις 57’’ για τη λήξη.

Ο Μπέικον αστόχησε και με 17’’ στο χρονόμετρο ο Λο κέρδισε φάουλ και ήταν εύστοχος και στις δύο βολές (84-86). Το τρίποντο του Μπέικον ήταν άστοχο κι απλώς οι βολές του Βέτζελ (από το φάουλ του Αγραβάνη) έγραψαν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 7, Λι 12, Παπαγιάννης 13, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 7, Αγραβάνης 1, Τόμας 3, Μπέικον 16, Γκριγκόνις 15, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 8

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλες): Λο 13, Σμιθ 14, Ντελόου 3, Γουέτζελ 7, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Ολίντε 7, Κουμάτζε 7, Τίμαν 11, Σίκμα 6, Λάμερς 8, Ζούσμαν 10

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Άλμπα 84-88: Απογοήτευση και πάλι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College