ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Μακάμπι- Παναθηναϊκός 77-73: Με ένα πεντάλεπτο δε νικάς!

Όταν ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα και έδειξε εικόνα ομάδας ήταν πάρα πολύ αργά

Μια εξαιρετικά ποιοτική ομάδα με ένα καλό πεντάλεπτο μπορεί να ανατρέψει τα πάντα. Όμως ο Παναθηναϊκός δεν έχει αυτό το προσόν.

Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε μετά το 33’ αλλά η Μακάμπι έφτασε στη νίκη (77-73) καθώς είχε ήδη ξεφύγει στο σκορ. Κι όταν οι «πράσινοι» μέσα από την καλή τους άμυνα και τα εύστοχα τρίποντα στην επίθεση βρήκαν  λύσεις ήταν πολύ αργά. Το να πεις ότι «αδίκησαν τους εαυτούς τους» είναι βαρύ καθώς για 33-34 λεπτά, ο Παναθηναϊκός δεν έπαιζε μπάσκετ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Μακάμπι έπαιξε περισσότερο ορθολογικά, είχε λύσεις σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που «πνίγηκε» επιθετικά και… χάθηκε αμυντικά. Ήταν τόσο ξεκάθαρα ανώτερη η εικόνα της Μακάμπι ώστε δεν επιδέχεται μεγαλύτερης ανάλυσης ο αγώνας. Όταν ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια για 6-7 λεπτά δε μπορούσε να αλλάξει τίποτα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Μέχρι το πρώτο οχτάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα μέσα από την άμυνά του. Με το σκορ στο 11-13 υπέρ των «πράσινων» άρχισαν τα προβλήματα. Ο Τζέιμς Νάναλι που πέρασε στο παιχνίδι στο 4’30’’ άλλαξε τη μορφή του αγώνα «σημαδεύοντας» τον Νέντοβιτς στην άμυνα. Φυσικά ο Σέρβος δε μπορούσε να παίξει τον Νάναλι στην άμυνα καθώς ο Αμερικάνος είτε χτυπούσε στα πόδια είτε τον έπαιζε με πλάτη.

Όταν μπήκε στον αγώνα ο Νάναλι το σκορ ήταν 3-7. Στο 13΄30’’ (σε 9’04’’ συμμετοχής) είχε 16 πόντους και η Μακάμπι ήταν μπροστά με 29-18.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις σε καμία πλευρά του γηπέδου. Στο τέλος του ημιχρόνου ήταν στο -10, με τον Πρίφτη να προσπαθεί να το ελέγξει μέσα από άμυνα ζώνης και τη Μακάμπι να έχει συνολικά 1/10 τρίποντα.

Στο 23’ η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (40-25) ενώ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε με κάποια εύστοχα τρίποντα να κρατηθεί στο σκορ (49-34 στο 28’΄).

Στο 32’30’’η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +20 (σκορ 64-44). Τρίποντο του Γουάιτ και… τετράποντο του Μέικον έφεραν το σκορ στο 64-51 με πέντε λεπτά για το φινάλε. Και με σερί στο 12-0 οι «πράσινοι» μείωσαν σε 64-54. Κάποιες καλές άμυνες άλλαξαν το σκηνικό καθώς στο 36’30’’ ο Παναθηναϊκός είχε βρει αυτοπεποίθηση και μείωσε σε 66-59.

Το τρίποντο του Γουίλμπεκιν με 2’40’’ για το τέλος έφερε τη Μακάμπι στο 71-60 αλλά ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσε σε 72-68. Ο Καλοϊάρο απάντησε αλλά το νέο τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε το σκορ στο 74-71 με 29’’ για το τέλος. Μείωσαν και σε 75-73 αλλά οι βολές του Γουίλμπεκιν και η κακή επαναφορά έβαλαν τέλος.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Παναθηναϊκός είχε 23 πόντους στο πρώτο μέρος και 50 στο δεύτερο αλλά και 33 στο τέταρτο δεκάλεπτο! Οι «πράσινοι» στο δεύτερο μέρος πέτυχαν τους 33 από τους 50 πόντους τους με τρίποντα (11/20). Είχαν μόλις 5 δίποντα (στις 10 προσπάθειες).

Ο MVP: Ο Τζέιμς Νάναλι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  19-13, 33-23, 55-40, 77-73

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν  16, Έβανς 7, Καλοϊάρο 4, Γουίλιαμς 11, Τέιλορ, Ρέινολντς 6, Σόρκιν 9, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 18, Ζίζιτς 6, Λεσόρ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 17, Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 15, Φερέλ 3, Κασελάκης 3, Γουάιτ 14, Φλόιντ, Νέντοβιτς 13, Έβανς 2, Σαντ Ρος

Τα στατιστικά της Μακάμπι

Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μακάμπι- Παναθηναϊκός 77-73: Με ένα πεντάλεπτο δε νικάς!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College