ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Αρμάνι 86-83: Όταν έγινε Panathinaikos την κατάπιε!

Ο σπουδαίος Παναθηναϊκός του δευτέρου ημιχρόνου ανέτρεψε διαφορά 20 πόντων και έφτασε σε μεγάλη νίκη 86-83 επί της Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση (70-70 ο κανονικός αγώνας).

Κυρίως όμως ο Παναθηναϊκός με τον τρόπο που αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε πως πρέπει να παρουσιάζεται. Με πίεση, με ενέργεια, με τρομερή άμυνα, με διεκδίκηση κάθε φάσης, κάθε ριμπάουντ… Το μαγικό τετράγωνο Χεζόνια (έστειλε τον αγώνα στην παράταση)- Παπαγιάννη- Παπαπέτρου και Γουάιτ έκανε όλη τη δουλειά για τους «πράσινους». Ο Μπέντιλ με την ενέργεια που έβγαλε έδωσε ώθηση ενώ ο Μακ στο τέλος έδωσε κρίσιμους πόντους,

Οι «πράσινοι» βρήκαν την ταυτότητά τους στο δεύτερο μέρος κι αυτό τους δίνει ψυχολογία για τη συνέχεια. Γιατί η σεζόν δεν έχει τελειώσει ακόμα, υπάρχει ο στόχος του νταμπλ.

Η προσέγγιση του Παναθηναϊκού ήταν λανθασμένη στην αρχή. Πολύ κακή άμυνα, καθόλου ενέργεια και η Αρμάνι κυριάρχησε. Η περιφερειακή άμυνα (όπως και με τη Μπασκόνια) ήταν για κλάματα και οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 20-6 και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 26-15. Το γεγονός ότι οι παίκτες της Αρμάνι είχαν 9 ριμπάουντ (τα 4 επιθετικά) ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 2 δείχνει πολλά. Όπως και τα 5 λάθη των γηπεδούχων που μεταφράστηκαν σε 9 εύκολους πόντους των Ιταλών.

Η Αρμάνι έφτασε το +20 στο 17’ (σκορ 42-22) καθώς ο Παναθηναϊκός πελαγοδρομούσε κι άφηνε πολύ άσχημη εικόνα. Για την ακρίβεια… εικόνα παραίτησης, με μηδέν εγωισμό. Τα 7/15 τρίποντα της Αρμάνι και τα 12/18 δίποντα όπως και οι 46 πόντοι της δείχνουν την απαράδεκτη αμυντική εικόνα του Παναθηναϊκού. Η υπεροχή της στα ριμπάουντ (17 με 7 επιθετικά έναντι 9 με 7 αμυντικά) δείχνουν τη φανερή διαφορά στη διάθεση, στην ενέργεια, στη θέληση. Οι 13 πόντοι που πήρε από δεύτερες επιθέσεις και οι 11 από λάθη του Παναθηναϊκού δείχνουν πολλά.

Στο γήπεδο υπήρχε μόνο μια ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 24’ σε 50-40 με τον Μπέντιλ να βγάζει μαχητικότητα. Γενικά η εικόνα της 3ης περιόδου ήταν βελτιωμένη, ειδικά στην άμυνα, με τους «πράσινους» να βγάζουν ενέργεια και να πιέζουν την Αρμάνι που πλέον δεν είχε εύκολη διέξοδο σε σκορ. Με το σκορ στο 55-46 στο 18’ ο Παναθηναϊκός είχε βγάλει αντίδραση (59-49 για τους Ιταλούς ήταν το σκορ στο 30’). Η Αρμάνι από τα 7/15 του πρώτου μέρους έπεσε στα 1/7 στο τρίτο δεκάλεπτο. Και μόλις στους 13 πόντους στο ίδιο διάστημα.

Κι εκεί άρχισαν ν’ αναρωτιούνται όλοι πόσο διαφορετικός θα ήταν ο αγώνας αν ο Παναθηναϊκός είχε το ίδιο πείσμα στο πρώτο μέρος. Στο 34’ το σκορ μειώθηκε ακόμα περισσότερο σε 65-59 και οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να γίνουν περισσότερο απειλητικοί. Είχαν ρίξει το ρυθμό του αγώνα, είχαν σφίξει την άμυνά τους και παρά τα λάθη, όλοι έβλεπαν μια ομάδα να «παλεύει» και να τα δίνει όλα.

Και 2’54’’ πριν το τέλος με το τρίποντο του εξαιρετικού Γουάιτ μείωσαν σε 67-64… Συναγερμός. Ο Παναθηναϊκός από το -20 διεκδικούσε πλέον τη νίκη. Ο κυρίαρχος Παπαγιάννης του δευτέρου μέρους μείωσε σε 68-67 (θα μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά έχασε τη βολή) ενώ ο Γουάιτ αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε προβάδισμα.

Με 2/2 βολές ο Σιλντς έκανε το 69-66 αλλά ο Παπαγιάννης ήταν πάλι εκεί (69-68). Ο Σιλντς αστόχησε σε τρίποντο όπως και ο Μακ που έκανε βιαστική επιλογή. Με 14’’ για το τέλος ο Πάντερ είχε 1/2 βολές και ο Χεζόνια ισοφάρισε 70-70 με ατομική προσπάθεια (1,8’’ πριν το τέλος).

Οι Ιταλοί έκαναν λάθος στην  επαναφορά όπως και ο Παναθηναϊκός οπότε οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Ο Χεζόνια έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (73-70) αλλά αποχώρησε με πέντε φάουλ στο πρώτο λεπτό της παράτασης. Νέο τρίποντο από τον Μακ έστειλε τον Παναθηναϊκό στο 76-71 και ένα ακόμα από τον Παπαπέτρου (2’27’’ πριν το τέλος) στο 81-73.  Είναι αλήθεια ότι η Αρμάνι δεν είχε άλλο τρόπο πέρα από τις βολές την ίδια στιγμή που με δύο drive ο Μακ την έστειλε οριστικά στο καναβάτσο (85-75 με 1’30’’ για τη λήξη).

Αν και οι Ιταλοί μείωσαν μετά από τρίποντο του Μίτσοφ και τρεις βολές του Ντατόμε (προηγήθηκαν φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών) και ο Παπαγιάννης αστόχησε σε 2 βολές, το άστοχο τρίποντο του Ντατόμε έδωσε οριστικά τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.α.), 86-83

Παναθηναϊκός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Αρμάνι 86-83: Όταν έγινε Panathinaikos την κατάπιε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College