ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Ερυθρός Αστέρας 87-82: Αγχωτική πρεμιέρα

Παναθηναϊκός- Ερυθρός Αστέρας 87-82: Ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Euroleague για τη νέα σεζόν πήρε τη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ με 87-82 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.  Μεγάλη εμφάνιση από τους Νικ Καλάθη (21π.) και Ντεσόν Τόμας (18π.- 11 ριμπ.) Οι “πράσινοι” μπήκαν μουδιασμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Ερυθρός Αστέρας είχε καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι....

Παναθηναϊκός- Ερυθρός Αστέρας
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Οι “πράσινοι” μπήκαν μουδιασμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Ερυθρός Αστέρας είχε καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι. Στο τέλος της πρώτης περιόδου φάνηκε να… ξυπνάει και με ένα σερί 12-0 κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει το προβάδισμα (από 8-17 στο σε 20-17 στο 7:33′ πριν το τέλος του ημιχρόνου).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση κι έτσι ναι μεν είχε το πάνω χέρι, αλλά δεν μπορούσε η ξεφύγει.

Η ομάδα από την Σερβία, έχοντας τον Τζέιμς Γκιστ σε εξαιρετική βραδιά κατάφερε να μένει κοντά στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο και με την είσοδο του Ράις στο παρκέ ο Παναθηναϊκός βρήκε εύκολα καλάθια και κατάφερε να “χτίσει” διαφορά, η οποία μάλιστα άγγιξε μέχρι και τους 14 πόντους (63-49 στο 29′).

Εξαιρετική δουλεία στο παρκέ για τους “πράσινους” εκτός από τον Νικ Καλάθη, έκανε και ο Ντεσόν Τόμας ο οποίος και στις δύο πλευρές του γηπέδου είχε θετική παρουσία.

Μάλιστα στην τελευταία περίοδο ο Ερυθρός έκανε την αντεπίθεση του και μέχρι τα λεπτά διεκδίκησε τη νίκη με αξιώσεις. Οι Σέρβοι δεν τα παράτησαν λεπτό και συνέχισαν να παλεύουν για κάθε φάση. Ο Τζέιμς Γκιστ “πλήγωσε” την πρώην ομάδα του με 22 πόντους, ενώ από 15 είχαν οι Περπέρογλου και Μπαρόν.

Η συνέπεια και το… κρύο αίμα του Ράις από τη γραμμή των βολών έδωσαν τελικά τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 87-82.

Παναθηναϊκός- Ερυθρός Αστέρας: Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-35, 66-53, 87-82

Παναθηναϊκός(Πεδουλάκης): Τόμας 18 (11 ριμπ.), Ράις 12 (1), Παπαγιάννης 8 (5 ριμπ.), Παπαπέτρου 2, Βουγιούκας 4, Τζόνσον 3, Μπράουν, Φρεντέτ 11 (1), Καλάθης 21 (3/6 τριπ., 7 ας., 5 λάθη), Γουάιλι 2, Μήτογλου 6.

Ερυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Μπράουν Ντ. 5 (1), Τσόβιτς, Μπράουν Λ. 3 (1), Περπέρογλου 15, Νταβίντοβατς 3 (1), Λάζιτς, Φαγιέ 3 (1), Μπαρόν 15 (3/6 τριπ., 5 ριμπ., 6 ας.), Ντόμπριτς 6, Γκιστ 22 (9/18 διπ., 7 ριμπ.), Τζένκινς 8, Ότζο 2.