ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Ρεάλ 93- 97: Την στρίμωξε για 50 λεπτά!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, ανέτρεψε διαφορά, τα έδωσε όλα απέναντι στη σπουδαία Ρεάλ αλλά «έπεσε» ηρωικά στη δεύτερη παράταση (97-93). Τεράστια η προσπάθεια των «πρασίνων», φοβερός ο Νέντοβιτς πήγε να νικήσει μόνος του την Ρεάλ. Ο Παναθηναϊκός είχε μια άνιση μάχη απέναντι σε καλύτερο και πληρέστερο αντίπαλο και τα έδωσε όλα μέχρι το τέλος.  Στο σαραντάλεπτο...

Παναθηναϊκός- Ρεάλ
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, ανέτρεψε διαφορά, τα έδωσε όλα απέναντι στη σπουδαία Ρεάλ αλλά «έπεσε» ηρωικά στη δεύτερη παράταση (97-93). Τεράστια η προσπάθεια των «πρασίνων», φοβερός ο Νέντοβιτς πήγε να νικήσει μόνος του την Ρεάλ.

Ο Παναθηναϊκός είχε μια άνιση μάχη απέναντι σε καλύτερο και πληρέστερο αντίπαλο και τα έδωσε όλα μέχρι το τέλος.  Στο σαραντάλεπτο το σκορ ήταν 68-68, η πρώτη παράταση 79-79.

Με τον Παπαγιάννη κυρίαρχο, με πολύ καλή άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ κι απόλυτη συγκέντρωση ο Παναθηναϊκός είχε μια εξαιρετική πρώτη περίοδο. Περιόρισε τη Ρεάλ στα 4/16 σουτ κι αν είχε κάτι καλύτερο στα περιφερειακά σουτ (0/5 τρίποντα) τα πράγματα θα ήταν ακόμα καλύτερα από το υπέρ του 15-14.

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό μέσα σε ένα δίλεπτο να δέχεται επιμέρους σκορ 9-2 και να «κυνηγάει» (17-23). Η άμυνα δεν ήταν πια τόσο σκληρή ενώ τα 0/8 τρίποντα των «πράσινων» ήταν αξεπέραστο πρόβλημα. Με το δίδυμο Παπαγιάννη- Μπεντίλ, ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα ενώ βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Γκανέζο (24-25 στο 16’).

Με 2’07’’ για το τέλος του ημιχρόνου ο Παπαπέτρου ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού (1/10) και ισοφάρισε 29-29. Η Ρεάλ προηγήθηκε 33-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (είχε 8/10 δίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο) ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 1/11 τρίποντα και 7 λάθη… Και τον Νέντοβιτς στα 1/6 σουτ.

Τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν όταν η Ρεάλ ξέφυγε με 43-31 στο 23’ και ο Παναθηναϊκός έχανε επαφή με το σκορ. Οι «πράσινοι» δυσκολεύονταν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Με τον Ράντολφ να κάνει σπουδαίο παιχνίδι οι Ισπανοί ξέφυγαν 49-35 στο 26’ και το καλό για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 56-48 στο 30’. Πάλι με 9/12 δίποντα στην 3η περίοδο οι Μαδριλένοι είχαν τρόπο να φτάνουν στο καλάθι και είχαν την πιο παραγωγική τους περίοδο με 23 πόντους. Ο Παναθηναϊκός παρέμενε χαμηλά στα τρίποντα με 3/17.

Πάντως οι «πράσινοι» κάτι… άλλαξαν με την άμυνά τους (3-2 ζώνη με προσαρμογές από το 25’) και 8’13’’ πριν το τέλος του αγώνα μείωσαν σε 58-55 και με τρίποντο του Νέντοβιτς που είχε ανέβει πολύ σε 60-58.

Με 3’11’’ για το τέλος ο Παπαπέτρου ισοφάρισε 66-66 και ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να επιστρέψει και να διεκδικεί τη νίκη καθώς 2’43’’ πριν το τέλος πέρασε μπροστά με τον Νέντοβιτς (68-66).

Τα άστοχα τρίποντα των Νέντοβιτς και Μπεντιλ δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να μεγαλώσει τη διαφορά αλλά αστοχούσαν και οι φιλοξενούμενοι.

Με 34’’ για το τέλος αστόχησε σε νέο τρίποντο ο Σαντ Ρος… Η Ρεάλ αστόχησε δύο φορές αλλά οι παίκτες της πήραν ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ μέχρι να ισοφαρίσει (68-68) ο Γιουλ.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει επίθεση και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Με 5 αναπάντητους πόντους στην αρχή οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 73-68.

Με πολύ μεγάλο καλάθι του Μποχωρίδη (2’31’’) ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 75-71 αλλά απάντησε με τρίποντο ο Τόμπκινς (75-74). Ο Αμπάλντε με καλάθι και βολή μετά από φάουλ έβαλε και πάλι μπροστά τη Ρεάλ με 77-75. Με 37’’ για το φινάλε, ο Νέντοβιτς με 2/2 βολές ισοφάρισε 77-77. Ο Αμπάλντε (20’’πριν το τέλος) έδωσε πάλι προβάδισμα στην Ρεάλ αλλά με 7,8’’ ο Μποχωρίδης ισοφάρισε 79-79 (με 2/2 βολές) και κατόπιν κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Γιούλ.

Το τρίποντο του Παπαπέτρου ήταν άστοχο και ο αγώνας οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Με 1’42’’ για το τέλος ο Νέντοβιτς είχε 1/2 βολές και μείωσε σε 87-85 και στη συνέχεια υπήρξε  φάουλ στον Μπεντίλ που δε δόθηκε από τους διαιτητές πριν σκοράρει ο Τόμπικινς. Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω ακόμα κι όταν βρέθηκε να χάνει 91-85. Ο Παπαπέτρου πρώτα μείωσε σε 91-87 και στη συνέχεια έκλεψε κέρδισε φάουλ αλλά είχε 1/2 βολές.

Ο Παναθηναϊκός επέμενε με τον Νέντοβιτς να μειώνει με τρίποντο 95-93 (με 3’’ για το τέλος) αλλά οι 2 βολές του (κορυφαίου της Ρεάλ μαζί με τον Ταβάρες) έβαλαν τέλος.

Tα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 6, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18, Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27, Γουάιτ 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 13, Σαντ-Ρος 4
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18, Φερνάντεθ 1, Αμπάλντε 18, Λαπροβίτολα, Ντεκ 6, Γκαρούμπα, Κάρολ 11, Ταβάρς 20, Γιουλ 6, Τόμπκινς 12, Τέιλορ.