ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Πρώτος για τον Παύλο!

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 85-80 της Φενερμπαχτσέ και κατέλαβε την κορυφή στο τουρνουά στη μνήμη του εμβληματικού παράγοντα

Ορεξάτος και έτοιμος για μεγάλα πράγματα έδειξε να είναι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε 85-80 της Φενερμπαχτσέ στον τελικό του 1ου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν διψήφιους τους Ματ Λοτζέσκι (13π.), Νίκο Παππά (12π.), Ιωάννη Παπαπέτρου (11π.), Στεφάν Λάσμε (10π.), ΝτεΣόν Τόμας (11π.)

Από τη Φενερμπαχτσέ ξεχώρισαν και πάλι οι Λοβέρν – Σλούκας (15π. ο καθένας), ενώ βοήθειες έδωσε και ο Μπόμπι Ντίξον (10π.).

Οι «πράσινοι» για δεύτερη ημέρα έπαιξαν κατά διαστήματα καλή άμυνα, είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και πολλές λύσεις από τον πάγκο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο α’ δεκάλεπτο, αλλά η Φενερμπαχτσέ ισορρόπησε την κατάσταση και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 42-41.

Οι “πράσινοι” είχαν σταθερά το προβάδισμα και χάρη σε ένα τρομερό buzzer beater του Λούκας Λεκαβίτσιους από το κέντρο έγραψαν το 68-62.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στο +10, προς το τέλος οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο σκορ, αλλά η νίκη κατέληξε σε “πράσινα” χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-41, 68-62, 85-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 5, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 11, Παππάς 12, Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 13, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 4.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μέλι 7, Μαχμούτογλου 2, Ένις 9, Κάλινιτς 7, Σλούκας 15, Γκούντουριτς 4, Γκιουλέρ, Ντίξον 10, Ντουβερίογλου 7, Ντατόμε 4, Λοβέρν 15.

Tα αποτελέσματα του 1ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»