ΠΑΟΚ BC

Χάποελ Χολόν – ΠΑΟΚ 72-68: Πλήρωσε τα λάθη του ο «Δικέφαλος» (vid)

Tρίτη σε ισάριθμα παιχνίδια στο Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη επί του Προμηθέα… επέστρεψε στις μέτριες εμφανίσεις, γνωρίζοντας την ήττα από την Χάποελ Χολόν στο Ισραήλ, με 72-68 για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

H ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 42-34, όμως στο δεύτερο μισό, τα πολλά λάθη,  έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να φθάσουν στη 2η νίκη τους στον Β’ Όμιλο.

Ο ΠΑΟΚ σημειώνοντας όλους κι όλους 26 πόντους στο β’ ημίχρονο, δεν απέφυγε την 3η ήττα, που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το έργο του για μια θέση στην 4άδα του ομίλου, που φέρνει και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Και με τη συνολική κακή εμφάνιση, πήγε στράφι η σπουδαία εμφάνιση του Φιλ Γκος, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να έχει σε 29:47 λεπτά συμμετοχής, 23 πόντους (3/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5/6 βολές) και 5 ριμπάουντ.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 47-40 (23’), αλλά από εκείνο το σημείο η Χολόν με σερί 9-0, προσπέρασε 49-47 (27’) και πήρε το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Το παιχνίδι πήγε πόντο, πόντο, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει στην τελευταία περίοδο έχοντας το προβάδισμα, 56-54, όμως τα οκτώ λάθη σε αυτό το διάστημα, φρέναραν τον ΠΑΟΚ.

Η ισοπαλία 62-62 (4:59), μετετράπη στο 68-63 (1:48) για τη Χάποελ και 70-65 (1:36), ο Αθηναίου με τρεις βολές έδωσε ελπίδες, 70-68 στο 1:18, ο Γουάιτ με δύο βολές διαμόρφωσε το 72-68 (59’’), με τους Γκος (44’) και Κόνιαρη να κάνουν λάθος πάσες και το παιχνίδι να τελειώνει.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 16-17, 20-14, 18-12

ΧΟΛΟΝ (Σαμίρ): Άτκινς 6, Κλάιν 9 (8 ριμπάουντ), Ντέκουαν Τζόουνς 13 (2), Πνίνι 9, Γουάιατ 14 (1), Χαρούς, Σον Τζόουνς 7, Σιμόν 2, Γουόλντεν 12 (1)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Γκάρετ 2, Γκος 23 (4), Χάτσερ 7 (2), Κόνιαρης 2, Τέπιτς 5 (1), Αθηναίου 8 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Μαργαρίτης 11, Μορέιρα, Πόουπ 2, Σχίζας 2, Ζάρας 1.