ΠΑΟΚ BC

Νεπτούνας – ΠΑΟΚ 80-86: Με την φόρα του θριάμβου επί του Αρη

Νεπτούνας – ΠΑΟΚ 86-80: Ο ΠΑΟΚ πήρε φόρα μετά τον θρίαμβο επί του Αρη στο Παλατάκι την περασμένη Κυριακή στην Basket League, δεν λέει να σταματήσει με τίποτα και έτσι κέρδισε εκτός έδρας την Νεπτούνας με 86-80. Ο ΠΑΟΚ πήγε έτσι στο 4-6 και διατήρησε τις έστω και λιγοστές ελπίδες που είχε για πρόκριση στην...

Νεπτούνας – ΠΑΟΚ 86-80: Ο ΠΑΟΚ πήρε φόρα μετά τον θρίαμβο επί του Αρη στο Παλατάκι την περασμένη Κυριακή στην Basket League, δεν λέει να σταματήσει με τίποτα και έτσι κέρδισε εκτός έδρας την Νεπτούνας με 86-80. Ο ΠΑΟΚ πήγε έτσι στο 4-6 και διατήρησε τις έστω και λιγοστές ελπίδες που είχε για πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Από τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Σμιθ με 18 πόντους. Ο Ουίγκινς είχε 13π., 9ριμπ., ο Μπράουν πέτυχε 11π., ενώ ο Νόουλς είχε μόνο 3π. αλλά πήρε 12ριμπ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Πίεσε, έτρεξε, πήρε τα ριμπάουντ. Δεν έβαλε τα τρίποντα, αλλά πήγε κοντά στο καλάθι. Και με ηγέτη τον Ουίγκινς προηγήθηκε 12-16 στο 8΄.02΄΄ και 15-19 στο 8΄.40’’.

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως, ο Τόμας Ντελινινκάιτις πήρε φωτιά. Ο τέως παίκτης του ΠΑΟΚ, που έχει περάσει και από ΑΕΚ και Ρέθυμνο, έβαλε 8 πόντους (2/2τριπ., 1/1διπ.). Ετσι οι Λιθουανοί έκαναν ένα σερί 8-0 (20-19) και πέρασαν μπροστά. Το σουτ του Σμιθ στην εκπνοή κράτησε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ στο τέλος της περιόδου (20-21 στο 10΄).

Πήρε τα ηνία

Στην δεύτερη περίοδο ο Δικέφαλος έδειχνε να κρατάει γερά στα χέρια του τα ηνία του αγώνα. Με ηγέτη τον Σμιθ, που πήρε μπροστά ο «Δικέφαλος» άρχισε να παίρνει μια διαφορά, που έφτασε και στους 7 πόντους (33-40 στο 17΄.12΄΄).

Εκεί ο ΠΑΟΚ κόλλησε και η Νεπτούνας μείωσε στους 2 πόντους (38-40 στο 17΄.30΄΄). Ο Σόρτερ όμως, ξεκόλλησε την ομάδα με δυο προσωπικά καλάθια (38-44 στο 19΄). Αμέσως μετά ο Τσόχλας με ένα τρίποντο έστειλε ξανά την διαφορά στο +7 (40-47 στο 19΄.30΄΄). Το ημίχρονο έληξε τελικά 42-47.

Ο ΠΑΟΚ είχε ξεκινήσει το ματς με άσχημα ποσοστά στα τρίποντα, αλλά στην δεύτερη περίοδο έβαζε τα σουτ από τα 6.75μ. Ετσι είχε συνολικά 5/12 τρίποντα. Εντυπωσιακή ήταν πάντως, η νίκη του στα ριμπάουντ (25-10)!

Κρεσέντο, αλλά κατάρρευση στη συνέχεια

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αγριεμένος στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο. Ο «Δικέφαλος» πάτησε το γκάζι και έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (42-52 στο 21΄.24΄΄). Εκεί, όμως, ο ΠΑΟΚ… έχασε στροφές και μπλόκαρε σε άμυνα και επίθεση.

Η Νεπτούνας τον πίεσε. Έτρεξε, πήρε τα ριμπάουντ. Έκανε ένα επιμέρους σκορ 13-2 μέσα σε 3,5 λεπτά και γύρισε τούμπα το ματς (55-54 στο 25΄).

Από κει και πέρα έγινε μάχη. Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 64-60 με τον ΠΑΟΚ να έχει μόλις 13 πόντους στην περίοδο αυτή και να έχει δεχτεί 22. Οσο για τα ριμπάουντ, εκεί η νίκη των Λιθουανών ήταν συντριπτική (18-9)!

Στην 4η περίοδο η κατάρρευση του ΠΑΟΚ ήταν ακόμα μεγαλύτερη και η Νεπτούνας πήρε αέρα 11 πόντων (75-64 στο 33΄.14΄΄).

Ολική επαναφορά του ΠΑΟΚ και βόμβα Μπράουν

Ο ΠΑΟΚ, όμως, ξύπνησε από λήθαργο, έκανε την ανατροπή και γύρισε το ματς. Οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-2 και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 77-77 36΄.30΄΄)!

Στο τέλος έγινε του… Χίτσκοκ. Ο Νόουλς έκανε το 80-81 για τον ΠΑΟΚ στο 38΄.28΄΄. Στα 38’’ πριν την λήξη ο Σόρτερ έριξε μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα στον Μασιούλις, σε ένα λιθουανικό αιφνιδιασμό.

Στα 18΄΄ ο Μπόμπι Μπράουν έριξε μια τρίποντη ρουκέτα που βρήκε στόχο και έκανε το 80-84. Στα 13’’ οι Λιθουανοί έκαναν λάθος (βήματα του Γκαλντίκας).

Στα 10΄΄ ο Σμιθ κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και πέτυχε το 80-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 64-60, 80-86.