ΜΠΑΣΚΕΤ

Περιστέρι – ΑΕΚ 87-73: 1-0 με τρομερό Ντένμον και σούπερ τέταρτο δεκάλεπτο (vids)

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -19 του 16', όμως το Περιστέρι ήταν ασταμάτητο στην τέταρτη περίοδο κι έτσι έκανε το 1-0 στα πλέι οφ.

Περιστέρι – ΑΕΚ 87-73: Με επιμέρους 23-10 στην τελευταία περίοδο και τον Μάρκους Ντένμον να ολοκληρώνει το ματς με 29 πόντους (4/8 τρίπ.) η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά των πλεί οφ της Basket League.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι την ερχόμενη Πέμπτη (27/4, 19:15), αυτή τη φορά στο κλειστό τον Άνω Λιοσίων, ενώ αν χρειαστεί και τρίτο ματς τότε θα επανέλθουν στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η ΑΕΚ παρότι κατάφερε να κάνει τεράστια ανατροπή επιστρέφοντας από το -19 του 16′ (47-28) παίρνοντας προβάδισμα με τρεις πόντους στο 26′, ξέμεινε από δυνάμεις στο τέταρτο δεκάλεπτο σκοράροντας και τους 10 πόντους της από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και έχοντας 0/14 σουτ σε αυτό το διάστημα.

Μάρκους Ντένμον με 29 πόντους εκ των οποίων οι 18 στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Με 15 πόντους τελείωσε ο Σιλβέν Φρανσίσκο ενώ ο Μίρο Μπιλάν είχε 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την ΑΕΚ ο Δημήτρης Φλιώνης και ο Κένι Γουίλιαμς σκόραραν από 17 πόντους.

Σημείο κλειδί για τους νικητές οι 32/34 βολές που είχαν, έναντι μόλις 13/19 των ηττημένων.

Από τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Ηλία Καντζούρη άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (51-41 στην ανάπαυλα) και συνεχίζοντας την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 31-9 σε 10 αγωνιστικά λεπτά με ηγέτη τον Γουίλιαμς) προσπέρασε με 56-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο, οι γηπεδούχοι  δεν άφησαν κανένα περιθώριο. όπως είπαμε η ΑΕΚ αδυνατούσε να σκοράρει πέρα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, με το Περιστέρι να είναι σαφώς πιο αποτελεσματικό και σιγά σιγά να ανοίγει εκ νέου τη διαφορά.

Συγκεκριμένα βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνα, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ξέφυγαν με 15 (82-67) δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος. Η ΑΕΚ συνέχισε να μην μπορεί να σκοράρει με το Περιστέρι να φτάνει πανηγυρικά στο τελικό 87-73, παίρνοντας προβάδισμα στη μάχη της πρόκρισης στην 4άδα.

Περιστέρι – ΑΕΚ 87-73:

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (2/3 δίποντα, 7/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρανσίσκο 15 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντάνοβ 6 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ντένμον 29 (3/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 3 (1), Κόλμαν 6, Μωραΐτης 11 (1 τρίποντο, 6/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουλιανίτης, Χουγκάζ, Χάμερ 6

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 7 (2/8 σουτ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (3/11 σουτ), Μάιλς 4 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίτσελ 4 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος, Οριόλα 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντσεν, Παπαδάκης 7 (1), Γουίλιαμς 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – ΑΕΚ 87-73: 1-0 με τρομερό Ντένμον και σούπερ τέταρτο δεκάλεπτο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.