ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Χάποελ Ιερουσαλήμ- Περιστέρι 91-78: Άντεξε για 30 λεπτά

Το Περιστέρι έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε απέναντι στην ανώτερη Χάποελ Ιερουσαλήμ αλλά τελικά παραδόθηκε με 91-78 στα πλέι οφ του BCL

Περιστέρι
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Το Περιστέρι πάλεψε όσο μπορούσε στην Ιερουσαλήμ κόντρα στην Χάποελ αλλά τελικά ηττήθηκε 91-78. Οι Ισραηλινοί που θεωρούνται από τα φαβορί της διοργάνωσης, προηγούνται πλέον με 1-0 στα πλέι οφ του BCL. Προκρίνεται η ομάδα που θα φτάσει πρώτη τις 2 νίκες. Η ρεβάνς την Τετάρτη (11/3- 21:30) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Το Περιστέρι μπήκε με καλή ψυχολογία και άριστο διάβασμα απέναντι στους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ. Στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Χάποελ είχε χτίσει μια διαφορά επτά πόντων (25-18).

Στα μισά της δεύτερης περιόδου, η Χάποελ ξέφυγε με 41-28. Ήταν η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε στον αγώνα. Η λογική έλεγε ότι οι Ισραηλινοί είχαν βάλει θεμέλια προκειμένου να επιβάλλουν τα δικά τους δεδομένα στον αγώνα. Όμως η κατάσταση δεν ήταν ακριβώς έτσι.

Το Περιστέρι αντέδρασε και με σερί 11-0 μείωσε σε 41-39. Προφανώς κι αυτό λειτούργησε ευεργετικά στη ψυχολογία της ελληνικής ομάδας και φόρτωσε με πίεση τους γηπεδούχους. Η Χάποελ, που περιλαμβάνεται στα φαβορί της διοργάνωσης, συνάντησε σκληρή αντίσταση.

Με το σκορ στο 48-46 υπέρ της Χάποελ στο ημίχρονο, όλα έδειχναν ότι θα γινόταν ένας σκληρός και συναρπαστικός αγώνας. Με πέντε σερί πόντους του ΝτεΆντρε Κέιν, το Περιστέρι πέρασε με 61-60 ενώ απέμεναν 4’17’’ μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου. Με σερί 7-0 η Χάποελ ξέφυγε με 67-61 αλλά η ελληνική ομάδα δεν το έβαλε κάτω και μείωσε γρήγορα σε 67-66. Τελικά οι Ισραηλινοί έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 72-67 υπέρ τους και περιμέναμε ένα πολύ ενδιαφέρον τελευταίο δεκάλεπτο.

Το Περιστέρι προσπάθησε, αλλά…

Η Χάποελ με 2/2 τρίποντα από Μπράουν και Χόλαντ ανέβασε τη διαφορά στο 78-67 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Το Περιστέρι είχε πλέον και επιθετικό πρόβλημα καθώς η Χάποελ με σερί 11-0 είχε πάει στο 80-67 και η ελληνική ομάδα είχε μείνει χωρίς πόντο για περίπου πέντε λεπτά (μέχρι να σπάσει το ρόδι ο Μορέιρα και να μειώσει σε 80-69).

Πλέον η Χάποελ είχε πάρει τα ηνία του αγώνα. Ενώ απέμεναν 1’25’’ για το τέλος, ξέφυγε με 88-75 και ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-46, 72-67, 91-78

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπράιμο 11 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φελντέιν 15 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Χόλαντ 9 (3/6 τρίποντα), Λέβι 3 (1/3 τρίποντα), Μακ 15 (2/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλατ 2, Μπράουν 14 (1/3 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Τέρι 5, Τόμας 16 (7/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζάλμανσον 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκρέι 9 (1/5 τρίποντα), Χάτσερ 13 (4/8 τρίποντα), Κέιν 13 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μορέιρα 20 (10/18 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5, Καράμπελας 4 (3 ασίστ), Μόουζες 1, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 6 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 1.