ΜΠΑΣΚΕΤ

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 73-51: «Ψεκάστε», «σκουπίστε» και 3η θέση για το Περιστέρι

«Περίπατος» για το Περιστέρι που πήρε την 3η διαδοχική νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ και τερμάτισε στην 3η θέση της Basket League.

Περιστέρι – ΠΑΟΚ: Το Περιστέρι πήρε άλλη μία εύκολη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με σκορ 73-51 και τελείωσε την σειρά των μικρών τελικών με το απόλυτο των νικών, κατακτώντας την 3η θέση της Basket League.

Ο Βασίλης Σπανούλης που βρέθηκε στον πάγκο της ομάδας από πέρυσι το καλοκαίρι, την οδήγησε σε αυτή τη θέση μετά από 20 χρόνια.

Ο Δικέφαλος είχε τρεις απουσίες (Σαλούστρος, Σάιμπερτ, Σλαφτσάκης) και δεν άργησε να υποκύψει στην πίεση των αντιπάλων.

Σε πολύ κακή μέρα ήταν επίσης και δύο από τα πιο βαριά ασπρόμαυρα «πυροβολικά», αφού ο Ράιλι πέτυχε μόλις δύο πόντους, ενώ ο Χαντς σε καλύτερη κατάσταση είχε 12. Στον αντίποδα, ο Φράνκε ήταν ο κορυφαίος με 16 πόντους, επτά ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Σιλβέν Φρανσίσκο και Μίρο Μπίλαν με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα, αλλά και 8 ριμπάουντ ο δεύτερος, ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Σπανούλη.

Τα πράγματα ήταν ισορροπημένα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Το 24-19 ήταν και το επιμέρους σκορ, δείγμα της εικόνας του ματς.

Οι «ασπρόμαυροι» αν και κατάφεραν να φτάσουν στο 26-26 το σκορ, έπαθαν «μπλακ άουτ». Για τα επόμενα πέντε λεπτά πέτυχαν μόλις έναν πόντο, έναντι 14 των γηπεδούχων, με το 40-27 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Περιστέρι – ΠΑΟΚ: Υπόθεση για έναν το δεύτερο ημίχρονο

Ο Δικέφαλος δεν άφηνε την διαφορά να μεγαλώσει, ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο είχε αρκετές κακές επιθετικές επιλογές. Χαρακτηριστικό είναι πως το επιμέρους σκορ ήταν 10-12.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση μόνο για έναν, αφού η διαφορά μεγάλωνε διαρκώς και οι δύο προπονητές βλέποντας ότι δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα, έδωσαν χρόνο και σε νεαρούς παίκτες.

Το 73-51 ήταν και το τελικό σκορ, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κατακτά τελικά την 3η θέση και τους έξαλλους πανηγυρισμούς στην κερκίδα να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – ΠΑΟΚ 73-51: «Ψεκάστε», «σκουπίστε» και 3η θέση για το Περιστέρι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.