ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Αγκμπελίς: Το πρώτο του τρίποντο στην Ελλάδα

Το πρώτο του τρίποντο στην Basket League και το… τρίτο στην καριέρα του (!) πανηγύρισε ο Ντάνι Ακγμπελίς. Στο 3ο δεκάλεπτο του αγώνα του Προμηθέα με τον ΠΑΟΚ, ο σέντερ της ομάδας της Πάτρας έκανε κάτι ασυνήθιστο. Και μάλιστα ο Αγκεμπλίς πέτυχε και… μεγάλο τρίποντο, στο τέλος του χρόνου επίθεσης και με τον ΠΑΟΚ να...

Και μάλιστα ο Αγκεμπλίς πέτυχε και… μεγάλο τρίποντο, στο τέλος του χρόνου επίθεσης και με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 54-53. Το σουτ του παίκτη του Προμηθέα, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του ενώ ακολούθησαν άλλα δύο από τον Μάντζαρη που ανέβασαν περισσότερο τη διαφορά.

Είναι το πρώτο τρίποντο του Ντάνι Αγκμπελίς στην Basket League. Δεν είχε επιχειρήσει και πολλές προσπάθειες. Μία μόλις και συγκεκριμένα στις 4 Μαϊου του 2019 και στον αγώνα του Χολαργού (που αγωνιζόταν τότε) με τον Παναθηναϊκό.

Ο σέντερ του Προμηθέα είχε ευστοχήσει δύο φορές σε τρίποντο πριν από… πέντε χρόνια!!! Στις 24/10/2015 με την Ορένσε κόντρα στην Οβιέδο. Και στις 15/5/2015, με την Γκουανταλαχάρα κόντρα στην Θορνότζα.

Συνολικά στην καριέρα του και σε 264 αγώνες έχει 3/9 τρίποντα (μαζί μ’ αυτό κόντρα στον ΠΑΟΚ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αγκμπελίς: Το πρώτο του τρίποντο στην Ελλάδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.