ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Γκραν Κανάρια- Προμηθέας 81-62: Κατέρρευσε στο δεύτερο μέρος

Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο αλλά το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο τον άφησε πίσω από την πρωτοπόρο του ομίλου, Γκραν Κανάρια

Το επιμέρους 24-7 της Γκραν Κανάρια στην τρίτη περίοδο ήταν ικανό ώστε ο Προμηθέας να χάσει επαφή και να υποστεί ακόμα μια ήττα (την 8η) στο Eurocup.
Συντάκτης: Γιώργος Νικολαΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Προμηθέας άντεξε για ένα ημίχρονο όταν κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό. Στην επανάληψη όμως χάθηκε και οι Ισπανοί (πρωτοπόροι του ομίλου με 8-2) έφτασαν εύκολα (81-62) στη νίκη. Στο 2-8 πλέον το ρεκόρ της ελληνικής ομάδας που αν συνεχίσει έτσι, πολύ δύσκολα θα προλάβει την οχτάδα που οδηγεί στην επόμενη φάση.

Ο Προμηθέας είχε ένα πολύ καλό πρώτος μέρος. Χάρη στην άμυνά του κατάφερε να κρατήσει χαμηλά την Γκραν Κανάρια η οποία κατά μέσο όρο πετυχαίνει 84 πόντους στην έδρα της. Ο Δημήτρης Αγραβάνης έκανε πολύ καλό παιχνίδι ενώ η άνοδος του Κέντρικ Ρέι έφερε την ελληνική ομάδα στο +5 (σκορ 37-32) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην επανάληψη και στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Προμηθέας είχε ήδη 5 λάθη (και συνολικά είχε φτάσει στα 13). Η Γκραν Κανάρια βρήκε πόντους και στο 26′ προηγήθηκε 59-42 με το συναγερμό να ηχεί δυνατά, πλέον, για τους Πατρινούς.

Η αλήθεια είναι ότι οι παίκτες του Ζούρου είχαν πολύ κακή αντίδραση και κυκλοφορία της μπάλας απέναντι στην πίεση των γηπεδούχων.

Ο Προμηθέας σκόραρε με το σταγονόμετρο καθώς οι Ισπανοί ξέφυγαν 57-43 στο 28’30” και άρχισαν να βάζουν γερά θεμέλια για τη νίκη τους.

Η ελληνική ομάδα έβγαλε αντίδραση, μείωσε σε 60-52 στο 32′ αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Οι Ισπανοί επέστρεψαν, έφτασαν και στο +21 στο 38’30” (σκορ 79-58) ενώ ο Ζούρος είχε ήδη βάλει τους Μπαζίνα και Τανούλη

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίσακ):

Κρέιμερ 10, Ιλ. Ντιόπ 2, Αλμπισί 4, Σάλβο 7, Σλότερ 7, Μπρουσίνο 10, Λόπεζ, Πούστοβοϊ 4, Κ.Ντιόπ 4, Μουτάφ 4, Ένις 18, Στέβιτς 5

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος):

Ρέι 17, Γκραντ 7, Γκάντι 4, Χαντ 15, Αγραβάνης 9, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 8, Άντριτς 2, Μπαζίνας, Τανούλης

Τα στατιστικά της Γκραν Κανάρια

Τα στατιστικά του Προμηθέα

Eurocup- Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκ Τέλεκομ- Παρτιζάν 85-71 (Κλέμονς 20- Μουρ 15)

Σλασκ Βρότσλαβ- Λεβαλουά 59-74 (Τράις 11- Χόρνσμπι 15)

Λοκομοτίβ Κουμπάν- Λιετκαμπέλις 90-62 (ΜακΚόλουμ, Τόμπσον15- Γκάγκιτς 15, Καλαϊτζάκης 12π-7ριμ.-4 ασίστ)

Χάμπουργκ Τάουερς- Μπανταλόνα 75-92 (Χόμσλι 22- Πάρα 18)

Τρέντο- Ανδόρα 71-82 (Σόντερς 13- Κρόφορντ 15)