ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Ούνικς Καζάν- Προμηθέας 83-87 : Σούπερ ομάδα

Ο Προμηθέας απέδειξε ότι είναι ικανός για μεγάλα πράγματα και φέτος καθώς διαθέτει ποιότητα και βάθος στο ρόστερ του

O Προμηθέας ήταν εξαιρετικός. Απέδειξε ότι θα είναι και στην φετινή σεζόν ικανός για μεγάλα πράγματα. Και ταυτόχρονα είναι πανέτοιμος για τη νέα πρόκληση στο Eurocup. Το είδαν όλοι στη νίκη με 87-83 στην παράταση (75-75 στην κανονική διάρκεια) επί της Ούνικς Καζάν στο πλαίσιο του «Gomelsky Cup».

Η ομάδα της Πάτρας κατέκτησε την 3η θέση στο τουρνουά, αφήνοντας στην 4η την Ούνικς. Όμως το θέμα είναι ότι η ομάδα του Μάκη Γιατρά, ειδικά με την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε ότι έχει πολύ πιο «γεμάτη» ομάδα από πέρυσι και ότι μπορεί να στοχεύει ψηλά.

Η Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη, κυριάρχησε στο πρώτο μέρος έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον ΜακΚόλουμ που ήταν ασταμάτητος. Από την άλλη πλευρά, ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν η μόνη επιθετική απειλή για τον Προμηθέα καθώς είχε πετύχει τους 12 από τους πρώτους 14 πόντους της ομάδας του.

Ο Προμηθέας είχε αντίδραση

Η Ούνικς προηγήθηκε 26-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνά της και το ημίχρονο έκλεισε με τους Ρώσους να είναι μπροστά με 40-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας ήταν απολαυστική. Η άνοδος του Λάνγκστον Χολ και του Οκτάβιους Ελις στην επίθεση, συνδυαστικά με την πολύ καλή άμυνα, οδήγησε σε αλλαγή σκηνικού. Ο Προμηθέας προηγήθηκε 55-54 στο τέλος της 3ης περιόδου και ο αγώνας έγινε… σκληρό ντέρμπι.

Πιο δυνατός στην παράταση

Μόλις 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με 2/2 βολές ο Λάνγκστον Χολ έδωσε προβάδισμα (75-73) στον Προμηθέα. Στην επίθεση της Ούνικς οι διαιτητές (σε μια συζητήσιμη απόφαση) χρέωσαν με φάουλ την ελληνική ομάδα και ο Πάλσον εκτέλεσε τρεις βολές. Ευστόχησε στις 2 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση καθώς ο Κασελάκης δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην μικρή χρονικά (3,3’’ απέμεναν) επίθεση του Προμηθέα.

Ομως οι Πατρινοί εμφανίστηκαν το ίδιο καλοί στην παράταση.

Μετά από τρίποντο του Μπαμπ (που ανέβασε την απόδοσή του), ο Προμηθέας προηγήθηκε 84-77 ενώ απέμεναν 2’44’’ για το τέλος. Πέρασε αρκετή ώρα μέχρι να μειώσει σε 84-79 ο Βαγγέλης Μάντζαρης (33” για τη λήξη του αγώνα). Οι παίκτες του Προμηθέα είχαν 3/4 βολές στο τέλος και έφτασαν στη νίκη με 87-83.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Σεργκέεφ 9 (3/5 τρίποντα), ΜακΚόλουμ 15, Τάιους 12, Λιχοντέι 5, Κλιμένκο 8, Ουζίνσκι 4, Σμιθ 12, Μάντζαρης 7 (8 ριμπάουντ- 5 ασίστ), Πάλσον 6, Κοσέεφ 3, Κολέζνικοφ 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς) : Χολ 10 (9 ασίστ), Μπαμπ 10 (3/6 τρίποντα), Λίποβι 5, Αγραάνης 18 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Λόουερι 5, Κασελάξης 5, Κατσίβελης 7 (3 ασίστ), Μπόγρης 8, Ελις 16 (10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3.

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ούνικς Καζάν- Προμηθέας 83-87 : Σούπερ ομάδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.