ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Προμηθέας- Γκραν Κανάρια 75-86: Έμεινε στην προσπάθεια

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του Eurocup και ηττήθηκε στην Πάτρα από την σαφώς ανώτερη Γκραν Κανάρια. Επόμενο ματς στο Τρέντο

Προμηθέας
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με ήττα απέναντι στην (σαφώς καλύτερη) Γκραν Κανάρια άρχισε ο Προμηθέας τις υποχρεώσεις του στο φετινό Eurocup. Οι Ισπανοί πέρασαν από την Πάτρα με 86-75 .

Ο Προμηθέας, την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης θα ταξιδέψει στην Ιταλία προκειμένου ν’ αντιμετωπίσει την Τρέντο (Τρίτη 6/10). Φυσικά είναι μια νέα ομάδα, υπάρχουν πολλές αλλαγές συγκριτικά με πέρυσι. Αλλά έδειξε ότι έχει δυνατότητες αν και θα χρειαστεί χρόνος για να μονταριστεί.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 26-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά όλα άλλαξαν στη συνέχεια.

Οι Ισπανοί βρέθηκαν να προηγούνται με 36-26 ενώ απέμεναν 6’15’’ για το τέλος του ημιχρόνου. Η ελληνική ομάδα μέσα σε 2’06’’ έκανε επιμέρους σκορ 14-0 και πέρασε 40-36. Πλέον ο αγώνας απέκτησε άλλη όψη.

Με το σκορ στο 48-43 υπέρ του Προμηθέα στο ημίχρονο και με τις δύο ομάδες να σκοράρουν πολύ, είδαμε κάτι διαφορετικό στην 3η περίοδο. Πολύ πιο «κλειστό» το σκορ (13-15 το επιμέρους σκορ) και ο Προμηθέας κράτησε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (61-58).

Ο Ίαν Μίλερ έκανε και πάλι… θαύματα, μετά την τρομερή του παράσταση στο Super Cup.

Στην τελευταία περίοδο, οι Ισπανοί άρχισαν καλύτερα και με επιμέρους σκορ 11-4 προηγήθηκαν 69-65  ενώ απέμεναν 5’30’’ για το τέλος. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Τζέικομπ Γουάιλι ήταν ο πρωταγωνιστής από πλευράς Ισπανών.

O Προμηθέας είχε «κολλήσει» επιθετικά και η Γκραν Κανάρια βρέθηκε στο +5 (σκορ 75-70) ενώ απέμεναν τέσσερα λεπτά για το τέλος. Και με 5 σερί πόντους του Αλμπισί ενώ απέμεναν 3’10’’ οι Ισπανοί ξέφυγαν 78-70.

Πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει μια καλή διαφορά και ο αγώνας δε μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 14, Λούντζης 8, Τζέιμς 2, Αγραβάνης 8, Νίξον, Φλόιντ, Γιαννόπουλος 16, Μίλερ 27, Μαντζούκας, Μπαζίνας

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίσακ): Γουάιλι 22, Μπαλτσερόφσκι 4, Φεράρι 8, Οκόγιε 10, Αλμπισί 17, Ντέλα Βάλε 11, Σούρνα 4, Μπουριανάτζε, Κοστέλο 8, Μπεϊράν 2.