ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Προμηθέας- Ολίμπια Λιουμπλιάνα 69-105: Μάθημα για τους μικρούς

Ο Προμηθέας έχει ήδη αποκλειστεί από το Eurocup και ο αγώνας με την Ολίμπια Λιουμπλιάνα στην Πάτρα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Όπως κι αυτός της 22/12 με την Μπούρσασπορ. Γι’ αυτό άλλωστε ο Μάκης Γιατράς έβαλε πολλή ώρα τους μικρούς για να… μαθαίνουν. Έστω με τον σκληρό τρόπο.

Προμηθέας
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Σε ό,τι αφορά στον αγώνα, ο Προμηθέας υπέστη βαριά ήττα στο «Δημήτρης Τόφαλος» από τους Σλοβένους (69-105). Ουσιαστικά τα πήγε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε μια σχετική επαφή με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά μετά… χάθηκαν όλα. Πρώτα με σερί 14-0 η Ολίμπια… εξαφανίστηκε με 69-44 και μετά με ένα νέο 10-0 με 81-51. Το επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο ήταν 37-17 για την Ολίμπια.

Στα πιο σημαντικά: Η απουσία των Μάντζαρη και Φαγιέ δείχνει ότι τελειώνουν οι μέρες τους στην Πάτρα καθώς ο πρώτος θα «μετακομίσει» στο Περιστέρι ενώ ο δεύτερος θα δει την πόρτα της εξόδου.

Και στα ακόμα πιο σημαντικά: Πάνω από 25 λεπτά αγωνίστηκαν οι Μαντζούκας (17 ετών)- Κουρουπάκης (18 ετών), πάνω από 20 ο Τανούλης (18 χρονών, πρώτος σκόρερ της ομάδας) και ακριβώς 20 ο  Μπαζίνας (17 ετών) και ο Βασιλείου (15 ετών).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-27, 36-47, 53-84, 69-105

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 4, Λούντζης 5, Αγραβάνης 5, Γκάρετ 3, Χριστοδούλου 3, Βασιλείου 8, Κουρουπάκης 4, Μίλερ 7, Ραντίσεβιτς 2, Μαντζούκας 10, Μπαζίνας 6, Τανούλης 12

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Γκόλεματς):  Ράντοβιτς 3, Πέρι 15, Χόπκινς 14, Ντούσκακ 11, Μούριτς 14, Μπλάζιτς 18, Χότζιτς 10, Τζόουνς 3, Στσούκα 4, Ντίμετς 9, Μαρίνκοβιτς 5, Ρούπνικ 8