ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

ACB: Ασταμάτητη η Ρεάλ Μαδρίτης (vids)

H Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να ξεκαθαρίσει πως η νίκη θα είναι δική της. Και άλλο ένα για να επιβεβαιώσει πως το υπόλοιπο ματς θα είναι όσο το δυνατό πιο ξεκούραστο, ενόψει της συνέχειας. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν της Χιπουθκόα με 104-71 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στην ACB σε 8-1, έχοντας πάρει...

H Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να ξεκαθαρίσει πως η νίκη θα είναι δική της. Και άλλο ένα για να επιβεβαιώσει πως το υπόλοιπο ματς θα είναι όσο το δυνατό πιο ξεκούραστο, ενόψει της συνέχειας.

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν της Χιπουθκόα με 104-71 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στην ACB σε 8-1, έχοντας πάρει διαφορά δέκα πόντων ύστερα από δέκα λεπτά αγώνα (28-18), ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 56-31.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν οι Κλέμεν Πρέπελιτς και Τζέφερι Τέιλορ, οι οποίο πέτυχαν από 14 πόντους. Ο Ρέγιες μέτρησε 13 και οι Τζέισι Κάρολ (σ.σ.: ισοφάρισε τον Ράφα Γιοφρέσα σε εύστοχα τρίποντα στην ACB με 712), Καμπάτσο από 12. O Ουσμάν Γκαρουμπά γέμισε τη στατιστική του με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Για τη Χιπουθκόα, οι Ντούντα Σανάντζε και Βιάτσεσλαφ Μπομπρόφ μέτρησαν από 15 πόντους.

Θετικός ο Βασιλειάδης, κακή ήττα η Ομπραντόιρο

Στη Μούρθια, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα χάρη σε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και τελικά έφτασαν σε μία άνετη νίκη (80-58).

Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν πρώτος σκόρερ της Ομπραντόιρο και ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων, μετρώντας 17 (0/2 δίπ., 5/8 τρίπ., 2/2 βολές, 3 ριμπ.,).