ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

ACB: Δεκάρι ο Βασιλειάδης, ήττα για την Μπασκόνια (vids)

O Βασιλειάδης ήταν και πάλι σημαντικός για την Ομπραντόιρο, στη νίκη επί της Εστουντιάντες

Ο Κώστας Βασιλειάδης αυτή τη φορά ήταν πιο… συγκρατημένος, έξω από τη γραμμή του τρίποντου είχε… μόλις 2/2, αλλά και πάλι ήταν σημαντικός για την Ομπραντόιρο, που υπέταξε εντός έδρας την Εστουντιάντες με 91-81, για τη 12η αγωνιστική στην ACB.

Όταν ο Βασιλειάδης με τρίποντο έκανε το 71-49, 1:30 πριν από το τέλος της 3ης περιόδου, η νίκη της Ομπραντόιρο φαινόταν σίγουρη.

Όμως οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 20-5, έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι, μειώνοντας σε 80-76 (3:30 πριν από το τέλος).

Αλλά η Ομπραντόιρο με κορυφαίο τον Βλαντιμίρ Μπροντζιάνσκι (27 πόντους, με 5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 8/8 βολές) έφθασε στη δεύτερη σερί νίκη της και 5η συνολικά στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Ο Βασιλειάδης, MVP την προηγούμενη αγωνιστική με 33 πόντους και 10 τρίποντα απέναντι στη Σαραγόσα, έπαιξε 16:04 λεπτά -στο 4ο δεκάλεπτο αγωνίστηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα – έχοντας συνολικά 10 πόντους (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές).

Η Τενερίφη νίκησε την Μπασκόνια με 70-63 και υποχρέωσε την ομάδα από τη Βιτόρια στην 3η ήττα της στο πρωτάθλημα, ενώ στα αξιοσημείωτα περνά και η εκτός έδρας νίκη της Χιπκουθόα επί της Ανδόρας, 87-76, με την ομάδα από το Σαν Σεμπαστιάν να ελπίζει πλέον βάσιμα στην παραμονή.

Ουνικάχα-Μπαρτσελόνα 20:30

Η κατάταξη: Μπαρτσελόνα 10-1, Ρεάλ Μαδρίτης 9-2, Μπασκόνια 9-3, Ουνικάχα 8-3, Τενερίφη 7-5, Βαλένθια 7-5, Μανρέσα 6-5, Σαραγόσα 6-5, Μπανταλόνα 6-5, Φουενλαμπράδα 5-6, Ανδόρα 5-7, Ομπραντόιρο 5-7, Μούρθια 4-6, Μπούργος 4-8, Γκραν Κανάρια 3-8, Εστουντιάντες 3-8, Χιπουθκόα 3-9, Λούγκο 2-9.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ACB: Δεκάρι ο Βασιλειάδης, ήττα για την Μπασκόνια (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.