ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Εφές: «100άρα» στη Φενέρ και 1-1 στους τελικούς!

Όρθια στη μάχη του τίτλου στην Τουρκία η Εφές, η οποία μετά το break που υπέστη στο πρώτο ματς της σειράς (ηττα με 73-56) απόψε (11/6) απάντησε στη Φενέρ. Με έναν εκπληκτικό Μίσιτς επέστρεψε από το -16, για να επικρατήσει με 101-93 στην παράταση και να ισοφαρίσει σε 1-1! Θετικός για τους ηττημένους ο Κώστας...

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Όρθια στη μάχη του τίτλου στην Τουρκία η Εφές, η οποία μετά το break που υπέστη στο πρώτο ματς της σειράς (ηττα με 73-56) απόψε (11/6) απάντησε στη Φενέρ. Με έναν εκπληκτικό Μίσιτς επέστρεψε από το -16, για να επικρατήσει με 101-93 στην παράταση και να ισοφαρίσει σε 1-1! Θετικός για τους ηττημένους ο Κώστας Σλούκας.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έμοιαζε χαμένη στο πρώτο ημίχρονο (βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 23-39 στο 15′), καθώς το σκορ στην ανάπαυλα έγραφε +12 πόντους για το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Από την τρίτη περίοδο όμως άρχισε η… παράσταση του Βασίλιε Μίσιτς. O Σέρβος γκαρντ σκόραρε… όπως ήθελε για να τελειώσει το ματς με 30 πόντους (11/17 σουτ), έχοντας πάντως άξιους συμπαραστάτες και τους συμπαίκτες του.

Κορυφαίοι εξ αυτών ο Σέιν Λάρκιν με 19 πόντους και 6 ασίστ, ενώ 15 πόντους (7/7 διπ.), 7ριμπ. και 3 ασίστ είχε ο Μπράιαντ Ντάνστον. Σε αυτούς προσθέστε και τους Μότουμ – Μπομπουά που συμπλήρωσαν με 13 πόντους έκαστος για να έχετε τους πρωταγωνιστές των νικητών.

Ειδικά αναφορά πρέπει να γίνει στο σπουδαίο 27/34 δίποντα της Εφές που δείχνει πόση ζημιά δέχθηκε η άμυνα της Φενέρ μέσα από το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 34′ και στην παράταση κυριάρχησαν απέναντι σε μια αντίπαλο που είχε καταρρεύσει.

Ακόμη κι έτσι όμως ο Κώστας Σλούκας ήταν στους διακριθέντες κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους, 11 ασίστ. Επίσης για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Νικολό Μέλι (22 πόντοι), Μπόμπι Ντίξον (17 πόντοι) και Μάρκο Γκούντουριτς (18 πόντοι).

Οπως και να ‘χει η Φενέρ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, ενώ τώρα η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της ομάδα του Ζοτς για τους δύο επόμενους αγώνες (13 και 15/6)

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-52, 65-69, 86-86 (κ.α.), 101-93.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μότουμ 13 (2), Ντάνστον 15 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπομπουά 13 (1), Μίτσιτς 30 (8/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Λάρκιν 19 (12/12 βολές, 6 ασίστ), Μπαλμπάι 5, Σανλί, Μπιρσέν 6.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ντίξον 17 (4/5 τρίποντα), Μαχμούτογλου 1 (0/9 σουτ), Μέλι 22 (2), Γκούντουριτς 18 (1), Κάλινιτς 13 (2), Ντουβερίογλου 7, Γκιουλέρ 4, Σλούκας 11 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 11 ασίστ).