ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Έκανε το 2-0 κόντρα στην Μπαρτσελόνα η Μπασκόνια

Το δεύτερο βήμα, που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στους τελικούς της ισπανικής λίγκας, έκανε η Μπασκόνια που επικράτησε με 85-79 της Μπαρτσελόνα στη Βιτόρια. Οι Βάσκοι πλέον έχουν μπροστά τους τρία «ματς μπολ» – τα δύο στη Βαρκελώνη- ώστε να σημειώσουν την τρίτη νίκη που θα τους δώσει το δικαίωμα να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα....

Το δεύτερο βήμα, που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στους τελικούς της ισπανικής λίγκας, έκανε η Μπασκόνια που επικράτησε με 85-79 της Μπαρτσελόνα στη Βιτόρια.

Οι Βάσκοι πλέον έχουν μπροστά τους τρία «ματς μπολ» – τα δύο στη Βαρκελώνη- ώστε να σημειώσουν την τρίτη νίκη που θα τους δώσει το δικαίωμα να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα.

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο (38-48), όμως με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ η ομάδα της Βιτόρια ανέτρεψε την εις βάρος της διαφορά (έφτασε ως το +14 στο 28′). Στο τέταρτο δεκάλεπτο είχε σταθερά το προβάδισμα και παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (80-79 στα 40 δευτ. για το τέλος) πήρε τη νίκη και έκανε το 2-0.

Οι Τζάνινγκ (19π.) και Χουέρτας (15π.) οι σκόρερ των νικητών ενώ από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μοερμάν )18π.) και Χάνγκα (13π.).

Επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων είναι την Παρασκευή (8/6) στις 22:00.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έκανε το 2-0 κόντρα στην Μπαρτσελόνα η Μπασκόνια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.