ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Φενερμπαχτσέ – Μιλάνο 75-79: Στον τελικό με κορυφαίο Σέρχι

Το Μιλάνο πήρε τη νίκη με 79-75 επί της Φενέρμπαχτσε και θα παίξει στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (22/9) στο τουρνουά  «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Μιλάνο
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Το Μιλάνο πήρε τη νίκη με 79-75 επί της Φενερμπαχτσέ και θα παίξει στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (22/9) στο τουρνουά  «Παύλος Γιαννακόπουλος».

H ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-14. Μάλιστα, βρέθηκε μπροστά με 12-2 στην αρχή.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς το Μιλάνο με δικό του εντυπωσιακό σερί 9-0 μείωσε σε 28-25.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 37-34, με το εντυπωσιακό σερί της Αρμάνι να φτάνει μέχρι το 3-16 (31-37).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Μακάμπι: Χωρίς Κάσπι, Έισι και Καλοϊάρο με Παναθηναϊκό

Μετά τη διακοπή, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον αγώνα να είναι ντέρμπι. Οι Σέρχι και Στίματς πρωταγωνιστούσαν με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-54.

Στο 37ο λεπτό, η Φενέρ μείωσε σε 70-67, όμως η ιταλική ομάδα με γρήγορο σερί 5-0, ανέβασε το σκορ σε 75-67 και ουσιαστικά εξασφάλισε την νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 26 πόντους, ενώ 15 είχε ο Μακ.

Για τη Φενέρ 13 μέτρησε ο Κώστας Σλούκας και 12 ο Μπόμπι Ντίξον.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 34-37, 56-54, 75-79

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 2, Μαχμούτογλου 9, Κάλινιτς 8, Σλούκας 13, Ουίλιαμς 12, Καντάν 5, Ντίξον 12, Ντουβερίογλου 6, Στίματς 6

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 9, Μακ 15, Μπιλίγκα 6, Μορασκίνι 2, Ρολ 9, Σέρχι 26, Ουάιτ 2, Μπρουκς 2, Μίτσοφ 3, Ταρζέφσκι 1